DOBRZE ZMROŻONA PIĘĆDZIESIĄTKA! Premiera singla zpłyty „The world we live in” ze specjalnym udziałem Jana Nowickiego

Dobrze zmrożona pięćdziesiątka to kolejny singiel promujący płytę The world we live in pianisty, kompozytora i producenta Tomasza Betki. W utworze gościnnie wystąpił Jan Nowicki, który dzieli się swoimi refleksjami dotyczącymi przemijania i odpowiada na pytanie, które Tomasz Betka postawił wszystkim zaproszonym na płytę artystom: Co się państwu podoba, a co się nie podoba we współczesnym świecie?  Oprócz Jana Nowickiego na płycie można usłyszeć także Piotra Fronczewskiego, Beatę Kawkę, a także gości z Japonii, Brazylii, Argentyny, Stanów Zjednoczonych i Litwy.

Ludzie świat niszczą. Zniszczyliśmy do tego stopnia Ziemię, że Ziemia postanowiła się na nas zemścić – mówi Jan Nowicki w utworze Dobrze zmrożona pięćdziesiątka, w którym przejmująco opowiada co go porusza we współczesnym świecie i dzieli się refleksjami odnośnie przemijania. Autorem muzyki jest Tomasz Betka, który skomponował wszystkie utwory jakie znalazły się na płycie The world we live in, która ukazała się w 2021 roku.

Tekst Jana Nowickiego niewątpliwie skłania do refleksji na temat życia i śmierci, tego co ludzkie, ale też nie brakuje tu metafizyki. Porusza mnie to co Jan Nowicki mówi o Bogu, będąc jednocześnie agnostykiem. Bardzo ujęły mnie też fragmenty, w których podkreśla, że szczęście i radość, to te małe rzeczy i przyjemności, jak choćby… dobrze zmrożona pięćdziesiątka. Tworzyć muzykę do takich tekstów to właśnie duża radość i przyjemność – mówi Tomasz Betka.

Słowa: Jan Nowicki; Muzyka: Tomasz Betka; Autor klipu: Antoniusz Dietzius

Album The world we live in powstał w czasie pandemii, kiedy świat się zatrzymał, a Tomasz Betka zamknął się w swoim rodzinnym domu i zaczął pracę nad płytą. To wtedy przyszedł mu do głowy pomysł, żeby do powstałych kompozycji zaprosić osoby z różnych części świata i poprosić je o podzielenie się refleksją na temat współczesnego życia.  Na płycie można usłyszeć autorskie wypowiedzi Jana Nowickiego, Piotra Fronczewskiego, aktorki Beaty Kawki, a także japońskiego kompozytora, pianisty i poety Tatsuro Yokoyamy i 90 – letniej cioci Tomasza Betki, która w utworze Sibiras czyta rodzinny pamiętnik.

Kompozycje Tomasza Betki posiadają silną linię melodyczną, proste, zgrabne formy, ocierające się momentami o harmonię zarówno jazzową, jak i klasyczną. Oprócz Tomasza Betki grającego na fortepianie w utworze można także usłyszeć: Dominika Haliniaka (trąbka); Konrada Kubickiego (kontrabas); Michała Piotrowskiego (perkusja).

POSŁUCHAJ TEŻ:

Tomasz Betka – kompozytor, pianista, producent muzyczny. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, ukończył podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej.  Pierwsze sukcesy pojawiły się w szkole średniej na lokalnych konkursach, w których brał udział wraz z zespołem jako pianista i kompozytor. Podczas studiów miał okazję komponować do kabaretu i niezależnego filmu. Wtedy też  po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie na początku występował w legendarnym hotelu The Drake w Chicago, tu również poznał lokalnego producenta Vince’a Lawrence’a. Znajomość ta zaowocowała nagraniem dwóch singli dla niezależnej wytwórni Grammophonica Records: „The White Single” oraz „The Black Single”.  Okres ten obfitował nie tylko w produkcje muzyczne w obszarze muzyki elektronicznej, house’owej i pop’owej, ale również w remixy. Jeden z nich („Snap Back” The Baker Brothers), w 2012 wygrał konkurs zorganizowany przez włoską wytwórnię Record Kicks.  Na przestrzeni lat Betka nieprzerwanie współpracował z wieloma wokalistkami, muzykami i aktorami, zarówno jako pianista jak i kompozytor. W 2013 skomponował kilka piosenek dla śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej na płytę „I Colori Dell’Amore”. W 2017 nakładem nowojorskiej wytwórni Arabesque Records ukazał się jego solowy album „Miniatures” Piano Solo, (dziesięć krótkich kompozycji, utrzymanych w stylu klasyczno-filmowym, z elementami improwizacji i harmonii jazz’owej), z którym był ciepło przyjmowany na koncertach m.in. w Brazylii i dwukrotnie w Japonii, z czego raz podczas miesięcznej trasy koncertowej po kraju. W międzyczasie zaczął współpracę z Teatrem Miejskim w Lesznie jako pianista i aranżer przy spektaklu „Abonament na Szczęście” z tekstami i piosenkami A.Osieckiej. Również w 2017 r. rozpoczęła się jego współpraca z Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego, z którą regularnie koncertuje w kraju jak i zagranicą. W 2019 zaaranżował i skomponował muzykę do archiwalnego, niemego filmu dla Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Z wycieczki Stowarzyszenia Weteranów do Polski”, którego pokazy z muzyką na żywo odbyły się w kilku większych miastach Polski i w Wilnie na Litwie. W 2020 zaczął współpracę z warszawską Sceną Relax. W 2021 ukazała się epka „Impressions”, czyli cztery utwory na fortepian solo nawiązujące do nurtu muzyki konkretnej, tu odnoszące się do natury i przyrody.

W tym samym roku, po kilku latach przygotowań, światło dzienne ujrzał album „The World We Live In”. Płyta zawiera 15 utworów na fortepian solo, kwintet smyczkowy, flet poprzeczny, obój, waltornię i elektronikę, wzbogacona o teksty mówione w sześciu językach, gdzie głosami m.in. Piotra Fronczewskiego i Jana Nowickiego oraz swoimi autorskimi kompozycjami Betka podjął się próby opisania otaczającego nas świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s