LGBTQ+ i prawa kobiet w teledysku zespołu NIEBØ

Zespół NIEBØ prezentuje szczególnie ważny dla nich klip do piosenki „Jakoś to przetrwamy”. Teledysk został zrealizowany w ramach dyplomu reżyserskiego Lulu Zubczyńskiej i Agaty Długołęckiej dla Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Historie zawarte w obrazku są komentarzem do tematu przemian społecznych, których jesteśmy nie tylko obserwatorami, ale także uczestnikami. Tematyka praw kobiet i społeczności LGBT, jest dla nas szczególnie ważna i bliska.

Żyjemy w trudnych czasach. Pandemia dała się ludziom na całym świecie we znaki nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale i tym bardziej jednostkowym, psychicznym. W Polsce narastają od jakiegoś czasu niepokoje polityczne. Codziennie słyszymy o nowym dramacie, skandalu, poruszającej opinię publiczną ustawie. Przyzwyczailiśmy się już do widoku strajków, a nawet zamieszek. Kobiety i różne mniejszości codziennie walczą o swoje prawa. Na takim tle rozgrywają się historie teledysku “Jakoś to przetrwamy”. Pierwsza z bohaterek, homoseksualna Ala, spotyka się z niezrozumieniem ze strony rodziny, a także agresją otoczenia. Druga, Kasia, po wpadce staje w obliczu wyboru między karierą naukową, a założeniem rodziny. Obie na końcu zrozumieją, że jako ludzie możemy przetrwać wszystko, jeżeli tylko będziemy trzymać się razem. W najcięższych momentach ocalić nas może jedynie relacja z drugim człowiekiem. Ostatnie dramatyczne wydarzenia rozgrywające się tuż za polskimi granicami sprawiły, że tekst piosenki stał się dla nas jeszcze bardziej uniwersalny, dlatego w geście solidarności postanowiliśmy dodać do filmu napisy w języku ukraińskim – mówią o singlu Artyści.

M MAG POLECA: ZAWSZE MUSIMY DOJŚĆ DO POROZUMIENIA I MUSIMY CZUĆ, ŻE CAŁOŚĆ MA SENS – NIEBØ [WYWIAD]

Social media:

NIEBØ // Facebook
NIEBØ // Instagram

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s