Julia Biłat „Rebeka”

Julia Biłat to utalentowana wiolonczelistka, wokalistka, twórczyni piosenek i niezwykłego klimatu. Od wielu lat mieszka i tworzy w Berlinie. Jej najnowszy singiel „Rebeka” wskazuje na czerpanie z tradycji piosenki klezmerskiej, miejskich historii miłosnych a przy okazji oczarowuje piękną atmosferą muzyczną.

Historia Rebeki wciąż trwa – we mnie, w Tobie, w kobiecie patrzącej w ziemię, w mężczyźnie z twarzą pod kapturem i w dziecku, które jeszcze nigdy nie usiłowało definiować uczuć.

Julia Biłat, zainspirowana klasycznym tangiem Zygmunta Białostockiego, próbuje przekuć narrację Rebeki, kobiety zatraconej w swojej niespełnionej, miłosnej fantazji, w fascynującą podróż w głąb samej i samego siebie. Z kompozycji, łączącej romantyczność i liryzm wiolonczeli i fortepianu z nowoczesnym brzmieniem elektronicznych syntezatorów i perkusji, wyłania się nowe ujęcie dawnej historii, wizja kobiecości, męskości oraz miłości – niekoniecznie romantycznej. To opowieść o tych beznadziejnie zakochanych i o tych, którzy biorą życie w swoje własne ręce.

Singiel „Rebeka” nadaje wyrazisty ton nadchodzącemu albumowi „Drzewo” składającego się w większości z oryginalnych kompozycji i tekstów Julii, wiolonczelistki, wokalistki i autorki piosenek, pochodzącej z Lublina i mieszkającej obecnie w Berlinie. W „Rebece” towarzyszą jej Daniel Schwarzwald (fortepian) i Shachar Elnatan (instrumenty perkusyjne).

JULIA BIŁAT Już podczas studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Julia interesowała się sztuką improwizacji oraz polską muzyką tradycyjną. W 2012 roku, wraz z zespołem Melodia w Polsce, zdobyła II nagrodę na konkursie Nowa Tradycja organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia oraz nagrodę specjalną na Mikołajkach Folkowych w Lublinie. Po studiach w Warszawie oraz na Mount Royal College of Music w Calgary w Kanadzie, Julia postanowiła porzucić drogę wiolonczelistki klasycznej oraz rozpocząć poszukiwania swojego własnego artystycznego głosu jako autorka piosenek, improwizatorka oraz wokalistka. W 2017 roku wydała debiutancki album First Meeting w duecie Biwald wraz z izraelskim pianistą i kompozytorem Danielem Schwarzwaldem. Współpracowała również z takimi artystami, jak muzycy z projektu Stegreif Improvising Symphony Orchester, Greg Cohen czy Leon Parker. Koncertowała między innymi w Elbphilharmonie w Hamburgu, Berliner Philharmonie w Berlinie, na festiwalu Fusion czy w klubie jazzowym Sunset Sunrise w Paryżu. Latem 2021 pojawi się jej pierwszy samodzielny autorski projekt, album Drzewo, nad którym pracowała od 2016 roku. Rebeka to utwór wieńczący album, reprezentujący jego stylistyczny rozwój od akustycznych i organicznych dźwięków po oryginalne brzmienie elektro-akustyczne. „Her sense of improvisation is powered by lightening quick thinking, humour and musical wisdom. A rare and beautiful combination.” Greg Cohen ‘’A truly extraordinary piece of contemporary music, which hopefully will reach as many listeners around the world as it truly deserves.’’ – Adam Baruch, ‘The Soundtrack of my life’ (2017 o albumie First Meeting duetu Biwet).

Strona www: https://bit.ly/3gZBIFb 

Soundcloud: https://bit.ly/3dmLP4u 

YT: https://bit.ly/3dkkxvz `

FB: https://bit.ly/3A1YzHv 

Insta: https://bit.ly/3A153Xc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s