Warszawsko-lubelskie NA TAK otworzyło „Okna”

Ukazała się nowa krótka forma muzyczna grupy Na Tak zatytułowana „Okna”.

„Okna” to utwór w sam raz na początek około-wiosennego okresu otwierania okien zasklepionych po zimie. Nie jest to singiel zapowiadający nową płytę, raczej piosenka okolicznościowa. W trakcie prac nad nowymi utworami, które zapewne niebawem usłyszymy, Na Tak stworzyli taką oto miniaturę.

To gitarowy utwór, muzyczna anegdota, melodyjny komentarz, niewinne podglądanie. Ostatni płatek śniegu w tym roku. Rozmyte dzięki i teledysk, w którym świat ogląda się jak by przez dawno nie myte okna. Nie ma tu refrenu czy podsumowania, w zamian za to mamy pragnienie, które od wieków skłania człowieka do medytacji nad sensem i pcha nas wciąż dalej w doświadczaniu świata.

Wbrew pozorom nie jest to utwór o myciu okien. Nie jest też przeciwko wiosennym porządkom. To przypowiastka o czasie i o tym, jak go wciąż mało. To podzielenie się lekką myślą, przy nieskrępowanej rozmowie.

Zespół Na Tak jest nietypową grupą artystyczną, która nie ogranicza się stylistycznie ani tematycznie. Tworzą swoją muzykę, piszą teksty, nagrywają klipy i projektują własne kreacje. Oznacza to, że grupa ta nie stosuje sztywnych ram i nie trzyma się jednego konkretnego stylu muzycznego. Zamiast tego, zespół czerpie inspirację z różnych gatunków muzycznych, a ich twórczość jest pełna eksperymentów i innowacyjnych rozwiązań.

Zespół Na Tak został założony w 2010 roku w Lublinie przez trzech muzyków pochodzących z różnych miejsc: Dorotę Krempę z Mielca, Sebastiana Napierałę z Bydgoszczy oraz Piotra Kalę z Lubostronia pod Bydgoszczą. Choć grupa powstała w Lublinie, to w Bychawce pod Lublinem tworzona jest ich muzyka.

Pierwszy album zespołu, zatytułowany „Na Raz”, ukazał się w 2011 roku. Od tego czasu grupa regularnie wydaje kolejne płyty, w tym drugi album „13”, który został wydany w 2013 roku i znalazł się w pierwszej piątce najlepszych albumów roku według gazeta.pl. W 2016 roku grupa wydała płytę „Ewolucja”, a w 2022 roku „Trzymaj się”.

Grupa Na Tak ma również na koncie kilkuletnią współpracę z wytwórnią SP Records, w której barwach opublikowali 9 singli.

Na Tak są półfinalistami Jarocińskich Rytmów Młodych oraz finalistami programu „Must Be The Music”. Koncertowali na wielu festiwalach i w klubach w całej Polsce, a na swoim kanale YouTube posiadają ponad 20 teledysków. Dla wytwórni SP Records stworzyli cover piosenki „World in My Eyes” zespołu DM, który spotkał się z pozytywnymi opiniami wymagających fanów Depeche Mode.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s