Wrocławskie Resoraki z kolejnym singlem zwiastującym nadchodzący album

„SNY TESLI” to drugi singiel zwiastujący nową płytę pt. HORYZONTY wrocławskiej formacji Resoraki. Premiera albumu pod koniec maja br.

Jedna z wielu biografii wielkiego wizjonera, jakim bez wątpienia był Nikola Tesla, opisuje szczegółowo niecodzienny sposób na utrwalanie w pamięci pomysłów, które bez ustanku nawiedzały jego głowę. Otóż naukowiec miał ponoć w zwyczaju organizować sobie dosyć niecodzienne warunki do spania; a żeby być bardziej precyzyjnym – warunki do zasypiania i gwałtownego budzenia się. Otóż, w chwilach zwątpienia we własny intelekt, wynalazca zwykł kłaść się na swojej ulubionej leżance, trzymając w rękach metalową kulę. Zasypiając wysuwał dłonie lekko poza legowisko, tak, że były one w zawieszeniu, umiejscowione dobry metr nad metalową paterą. W momencie gdy zasypiający mózg Tesli wchodził w fazę kreatywną snu aktywowaną przez fale theta, jego umysł podsuwał mu w gwałtownych seriach sennych rozbłysków kreatywne rozwiązania palących go problemów. Po chwili jednak, gdy całe ciało naukowca poddawało się głębszej fazie snu (już nie tak ekscytującej i kreatywnej – przynajmniej z punktu widzenia Tesli), mięśnie wiotczały, dłonie rozluźniały się, a kula spadała wtedy z łoskotem na metalową tacę. Wówczas Nikola zrywał się gwałtownie, od razu utrwalając sobie już w pełni świadomy sposób ledwo co wyświetlone obrazy, wzory i wynalazki.

Takie ujęcie piosenki w warstwie tekstowej, próbowaliśmy odzwierciedlić muzycznie poprzez swoisty sound-design: początkowe łagodne dźwięki gitary akustycznej Iwara, symbolizującej zapadanie w sen, przerywa uporczywy i świdrujący odgłos dronu, zwiastującego nadciągające fale theta, które z kolei prowadzą do przebudzenia w postaci mocniejszego akcentu wejścia sekcji rytmicznej (kula spada i jej odgłos budzi naukowca). Czy się udało? Sprawdźcie sami.

Nikola Tesla był postacią tragiczną. Wystarczy sobie wpisać „nikola tesla last photo” w wyszukiwarkę, żeby od razu, na nowo, po raz setny zrozumieć lub przypomnieć sobie, że wszyscy, bez względu na to czy jesteśmy geniuszami czy nie – skończymy tak samo. My jednak wolimy zapamiętać go jako wizjonera u szczytu możliwości twórczych – z błyskiem w oku, zawadiackim wąsem i dziesiątkami pomysłów, dzięki którym nasze życie jest łatwiejsze.

Resoraki w socialach:

https://www.facebook.com/resorakiwroclaw

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s