TRIO Grekow prezentuje album „Balkan grooves”

TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov to polsko-bułgarskie zestawienie akordeonu, gadułki, i gitary tworzące oryginalne brzmienie muzyki ethno-jazzowej. Zespół czerpie z muzyki bałkańskiej, klasyki i jazzu przez co kreuje nową mieszankę stylów i barw.

Jacek Grekow – akordeon

Peyo Peev – gadułka

Hristiyan Tsvyatkov – gitara

Jacek Grekow jest akordeonistą od lat zafascynowanym kulturą bałkańską. Ukończył Konserwatorium Wiedeńskie i Akademię Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Multiinstrumentalista grający również na bułgarskich instrumentach ludowych jak kaval i gajda. Współtwórca zespołu muzycznego Sarakina, łączącego muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Współautor 8 albumów płytowych, w których brał udział jako kompozytor, aranżer i wykonawca.

Peyo Peev jest jednym z najbardziej znanych gadułarzy w Bułgarii. Ukończył Akademię Muzyki i Tańca w Płowdiw, grał w światowej sławy show Riverdance, a obecnie jest solistą Bułgarskiej Narodowej Radiowej Orkiestry Muzyki Ludowej. Uczestniczy w różnych projektach z muzykami jak Theodosii Spassov, Petar Ralchev, Stoyan Yankulov, z którymi koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Hristiyan Tsvyatkov jest jednym z najlepszych muzyków w Bułgarii grających na gitarze i ludowym instrumencie strunowym tambura. Ukończył studia w Sofijskim Uniwersytecie „St Kliment Ohridski”, a obecnie gra na tamburze w Państwowym Ludowym Zespole “Philip Koutev”. Występował z takimi znanymi artystami jak Theodossi Spassov, Stoyan Yankoulov, Juan Sebastian Garcia-Herreros i wieloma innymi. Koncertował w Austrii, Belgii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA.

CD Recenzje

Czerpiąc z muzyki bałkańskiej, klasyki i jazzu, TRIO Grekow / Peev / Tsvyatkov wykreowało zupełnie nową estetykę dźwiękową, której doprawdy trudno się oprzeć. „Balkan Grooves” to znakomita płyta na początek 2023 roku, a zarazem album będący jedną z najciekawszych płyt folkowych i okołofolkowych ostatnich miesięcy.

Robert Ratajczak (LongPlay),  https://longplayrecenzje.blogspot.com/2023/01/trio-grekow-peev-tsvyatkov-balkan.html

Gitara, akordeon i bułgarska „gadułka” to pomysł na nieszablonowe trio, które swoim serdecznym podejściem do muzyki tworzy ciekawy zestaw melodii o zaskakujących, stylistycznych formatach. Bo jest w muzyce Grekow/Peev/Tsvyatkov Trio sporo nastrojów  folkowych, tradycji muzyki bałkańskiej, nawiązania do klasyki, ale także są i elementy jazzu. Być może takie właśnie podejście do artystycznego tworzywa jest wynikiem artystycznych doświadczeń muzyków, a może jest to po prostu piękna i emocjonalna chęć grania ”co w duszy gra”. I to na niezwykłym, etno-jazzowym poziomie!

Dionizy Piątkowski (Era Jazzu, jazz.pl), https://jazz.pl/grekow-peev-tsvyatkov-trio-balkan-grooves-amadeus-records

Finezja i swoboda wykonawcza, a także pewne elementy konstrukcyjne tej muzyki, a wreszcie nastroje, które płyta przywołuje pozwalają na skojarzenia z muzyką klasyczną, współczesną kameralistyką i echami jazzu. Jeśli zawahałbym się, by określić świetną muzykę tria mianem etno-jazzu, to tylko w obawie czy nie będzie to etykietka ograniczająca jej wielobarwność i – przy wszystkim formalnych walorach – również swoistą radość, bezpretensjonalność, zarazem też liryzm i naturalność. (…) Kontakt z muzyką zespołu jest

niewątpliwą przyjemnością – i to na wielu poziomach. Od tego najprostszego estetycznego poczucia, że słuchamy muzyki świetnie zagranej i wyprodukowanej, o jasnym, ciepłym brzmieniu, przyjaznej słuchaczowi, aż po konstrukcyjne, wykonawcze i aranżacyjne meandry, które mają prawo zainteresować i usatysfakcjonować wielbicieli muzyki wyrafinowanej i wykonanej rewelacyjnie pod względem warsztatowym. Świetna płyta!

Tomasz Janas (Polskie Radio, RCKL), https://www.polskieradio.pl/377/7414/Artykul/3141309,prawdziwe-przyjemnosci

CD Balkan grooves znalazła się w grupie trzech faworytów world music audycji radiowej Mundofonías z marca 2023 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s