DJ BLIK wylądował z debiutanckim koncept albumem „Topia”!

DJ BLIK, pierwszy wirtualny muzyk w Polsce, pojawił się na scenie muzycznej 22 lutego 2022. Dziś, równo po roku, wydaje swój debiutancki album.

DJ BLIK pojawił się na polskiej scenie muzycznej 22 lutego 2022. Dziś, równo po roku, wydaje swój debiutancki album.

Album stanowi hołd dla lat 90. i kultury klubowej tamtego czasu. Tytuły jego utworów to nazwy istniejących i nieistniejących już warszawskich klubów muzycznych, które stanowiły wówczas kolebkę muzyki elektronicznej.

DJ BLIK to stricte undergroundowy projekt stworzony na zajawce i w hołdzie dla złotych czasów muzyki klubowej. Nazwa zaczerpnięta została z codziennego języka i przywołuje częsty zabieg (jak u DJ Honda czy DJ Paypal). To projekt, w którym najważniejsza jest muzyka, a tło dla niej stanowi opowieść o warszawskich klubach – mówi DJ BLIK.

‌DJ BLIK reprezentowany jest przez antropomorficzne postaci 3D (truskawkę, gabbera oraz robota) co pozwala na skojarzenia z Gorillaz czy Crazy Frog i czyni go prawdopodobnie pierwszym wirtualnym muzykiem w Polsce. Sam artysta pozostaje anonimowy.

Mam wrażenie, że sama muzyka zeszła na drugi plan, stała się tłem dla komercyjnych działań tych popkulturowych kombinatów – twierdzi muzyk. DJ BLIK powstał w kontrze do tych trendów – to projekt, w którym ego twórcy zostaje zupełnie wymazane. Cała uwaga odbiorcy może się skupić na muzyce i opowieści.

Na płycie pojawiają się również goście wokalni, należący do najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia. Do dwóch utworów, „Iskra” oraz „Powiększenie”, dograł się nadmorski raper Szczyl, a „Niebo” zaśpiewał debiutujący Frank Leen.

‌Dodatkowo brzmienie niemal całemu albumowi ubarwił Paweł Stachowiak, znany jako Wuja HZG – jedna z czołowych postaci polskiej muzyki rozrywkowej i alternatywnej ostatnich lat. Działa w kilku zespołach (m. in. EABS, Lowpass), a w ciągu ubiegłego roku jego bas pojawił się na ponad 50 albumach.‌

TRACKLISTA:

01 Balsam
02 Miłość
03 Punkt
04 Iskra ft. Szczyl
05 1500
06 Niebo ft. Frank Leen
07 Barka
08 Jasna
09 Powiększenie ft. Szczyl
10 Pogłos

ALBUM „TOPIA” W STREAMIE

Do większości utworów z „Topii” powstały teledyski. Na kanale YouTube DJ BLIK-a można obejrzeć m. in. demoscenowy, taneczny klip zmiksowany na analogowych mikserach od Luke Jascza („Miłość”), Truskawę tańczącą na szczycie mostu Świętokrzyskiegokręconą mastershotem z drona przez Pawła Sudoła („Barka”), performance aktorski Bartłomieja Deklewy reżyserowany przez Ice Bobo („Powiększenie”) oraz nieziemski, fabularny teledysk 3D z uniwersum wymyślonym przez artystę wizualnego o pseudonimie Corenick („Niebo”). Prace nad tym ostatnim trwały kilka miesięcy.

‌DJ BLIKa oraz jego utwory z albumu „Topia” można było w ubiegłym roku usłyszeć na żywo na Fest Festival oraz 3era Festival.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s