POROZMAWIAJMY O MIŁOŚCI – Pochyl się miły nade mną, czyli druga odsłona MOZAIKI AKUSTYCZNIE

“Pochyl się miły nade mną” w wersji elektro-akustycznej pochodzącej z sesji live nagranej w ramach projektu “MOZAIKA AKUSTYCZNIE” ma premierę 14 lutego. Nie bez przyczyny – muzyka powstała do erotyku – wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Dlaczego Tańka sięga po poezję? Bo uważa, że nikt tak pięknie nie pisze o miłości jak poeci i nie chce “fastfoodowego” podejścia do miłości, a szczególnie gdy mowa o tej fizycznej, która coraz częściej jest traktowana właśnie jak fastfood.

Nie boję się poezji i nie boję się zaszufladkowania w poezji śpiewanej, bo daleka jestem od stereotypów – tak Tańka odpowiada na pytanie czy nie ma obaw wyciągać wiersze, które mają około 100 lat.

Mój album pełen jest autorskich tekstów, osobistych przeżyć, a trzy wiersze, do których postanowiłam stworzyć muzykę bardzo rezonują z moim postrzeganiem świata emocji. Myślę, że udało nam się dać im współczesne brzmienie, ale też nie przejaskrawioną interpretacje a taką zwyczajną, bliską naturalności.

Chce przybliżać kobiecą poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która była wyemancypowaną kobietą, przełamującą tabu, śmiało odnoszącą się do kobiecych uczuć, kobietą, która nie bała się pisać o uniesieniach i cielesnych doznaniach, choć u niej zawsze szły one w parze z doznaniami duszy. O tym jest „Pochyl się miły nade mną”.

Poprzednia odsłona utworu była klubowa, mocno synth-popowa, wyprodukował ją Tomasz “Harry” Waldowski. Tym razem za sprawą Filipa Torresa zmieniliśmy tę piosenkę w balladę. Nagrana została wspólnie z gitarzystą Kacprem Stolarczykiem i perkusjonalistą Boguszem Wekką. Całość zrealizowana została w pięknym miejscu na mazowszu, pośrodku łąk i lasów w miejscowości Śladów – Mała Wieś. Dźwięk zrealizował Krzysztof „Kisiu” Wojciechowski, a wideo powstawało pod czujnym okiem Rafała Rudzkiego z Vintage Sessions. Jest to drugi utwór z cyklu Mozaika Akustycznie. W sumie w tym cyklu do maja 2023 zostanie wydanych 5 utworów, a każdy z nich będzie bliższy wiośnie.

Kolejne premiery odbędą się:

17 marca

20 kwietnia

26 maja

Wydawnictwo powstało dzięki wsparciu ZAW STOART i ma być zapowiedzią pracy nad akustyczną trasą koncertową.

TAŃKA SZAFRANIECKOBIECOŚĆ I KARUZELA UCZUĆ, BIG-BEAT, ROCK, SYNTH-POP ORAZ POLSKA POEZJA XX.  ZATOPIONA W NOWOCZESNOŚCI.  

Tych odważnych połączeń można spodziewać się na koncertach Tańki Szafraniec, a przedsmak można znaleźć na jej debiutanckim albumie MOZAIKA.

Pierwsza solowa płyta Tańki Szafraniec, wokalistki, songwriterki i autorki tekstów, jest silnym głosem niezależnej artystki. Mozaika to pełna barw mieszanka muzyczna: od big-beatu po alternatywny pop-rock. Tutaj synthy łączą się z poezją, mocny wokal spotyka gitarowe brzmienie, a „ejtisowy” beat porywa do tańca. Mozaika jest kolażem kobiecych ról i karuzelą emocji. Płyta ukazała się 1 października 2021 r. Dostępna w sprzedaży w salonach Empik.

Producentem albumu MOZAIKA jest Tomasz (Harry) Waldowski – perkusista zespołu LemON, producent albumów m.in. Renaty Przemyk, Skubasa, Chłopcy Konta Basia. Płytę MOZAIKA współtworzyli – Michał Szafraniec (Mrozu), Kacper Stolarczyk (Zakopower), Tomasz Świerk (LemOn), Maciej Matysiak (Bitamina, Vito Bambino).

W maju 2022 Tańka koncertem z utworami z debiutanckiego albumu wygrała LIGĘ ROCKA, czyli największy na Dolnym Śląsku festiwal dla zespołów rockowych i metalowych, odbierając nagrodę z rąk jury w składzie: Tomasz Organek, Tomasz Kasprzyk (Antyradio), Maciej Karbowskiego (Tides From Nebula).

Przez lata śpiewała w chórkach, wykonywała covery, a własne piosenki pisała do szuflady. Współpracowała z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniewem Wodeckim, Dorotą Miśkiewicz, Kasią Cerekwicką, Krzysztofem Cugowskim, Wojtkiem Cugowskim czy Dodą, Paullą, pracowała na scenie programów X Factor, Must Be The Music, KFPP w Opolu, Sylwestrowa noc przebojów, Teatrem Telewizji.

Debiutancki album Mozaika, niesie poczucie wolności, zatrzymuje w pędzie i zatapia w refleksji, a innym razem porywa do tańca.

Mozaika muzycznie nawiązuje do lat 60′, 70′ i 80′. – Od lat uwielbiałam big-beat, Karin Stanek, Alibabki czy twórczość Czesława Niemena. Śpiewałam chwytające za serce ballady – mówi Tańka. – Ale w środku drzemał temperament, który domagał się by jednak mniej grzecznie pomuzykować.

Na płycie znalazły się zatem autorskie piosenki artystki i trzy utwory napisane do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. To faktycznie mozaika emocji i dźwięków – opowieści o ludziach i własnych przeżyciach: od szczęśliwego Teraz i tu stworzonego z zapisków po narodzinach syna, po Przemijam powstałego w momencie życiowego kryzysu.
Od big-beatowego Biec po erotyk Pochyl się miły nade mną ubrany w elektroniczne brzmienia

Mozaika Tańki Szafraniec to niezależny głos kobiety afirmującej codzienność z jej różnymi odcieniami. To silny wokal, który poruszy słuchaczy. Dla Tańki to marzenie: – Płyta była marzeniem dziewczyny, która śpiewała od zawsze, ale za bardzo się bała – mówi. – Stała się marzeniem mamy, która postanowiła znaleźć czas na realizowanie siebie i pokazać swoim dzieciom, że można, a nawet trzeba, gdy się czegoś pragnie.

Premiera Mozaiki: 1 października 2021 (Szafran Music Art)

https://www.tankaszafraniec.pl/
https://www.facebook.com/TankaSzafraniecMusic/
https://www.instagram.com/tankaszafraniecmusic/
https://youtube.com/c/TankaSzafraniecOfficial

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s