Jakub Skorupa ze statuetką Odkrycie Roku na Bestsellerach Empiku

fot. Zuza Świerkosz

Jury, Empiku doceniło debiutancki album Jakuba Skorupy „Zeszyt Pierwszy”. Nagrodę przyznano za wyróżnianie się „oryginalną i świeżą wizją, szczególnie wybijającą się na tle kulturalnego krajobrazu minionego roku”. O statuetkę ubiegali się także: Daria ze Śląska, Frank Leen, Ofelia i i 27.Fuckdemons.

Jakub Skorupa to wokalista, gitarzysta i autor tekstów, tworzący w alternatywie, na pograniczu hip-hopu, psychodelicznego rocka, melorecytacji i downtempo. Inspiracją dla tekstów Jakuba są jego doświadczenia życiowe. Debiutancki, wydany już po 30-stce album, „Zeszyt Pierwszy” pobrzmiewa dźwiękami Śląska, gdzie Jakub tworzy i żyje na co dzień.

Jako nastolatek grał na gitarze w zespole Starvin’ Marvin. Zanim zajął się muzyką na pełen etat napisał nawet sztukę teatralną „Życie męczy”. Znaczącą inspiracją dla debiutanckiego albumu był też wyjazd do Londynu i praca w prestiżowym studio animacji. Te i każde z innych działań Kuby inspirowały go przez lata, aby później przenieść się do warstwy tekstowej utworów. Te inspiracje to doświadczenia pokoleniowe rocznika 80-90′. Ich współodczuwanie i zrozumienie było widoczne m.in. podczas festiwalowego lata 2022, kiedy podczas największych wydarzeń muzycznych występy Jakuba gromadziły pod sceną rzesze fanów, którzy „mieli podobnie”.

„Jakub, ten kawałek porusza we mnie coś nieuchwytnego, o czym zapomniałam, że istnieje. I to jest piękne, dziękuję” – napisał jeden z internautów pod klipem do „Pociągów towarowych”.

Jeszcze wcześniej znaczenie twórczości Jakuba podkreśliło wyróżnienie trzecim miejscem w plebiscycie Gazety Wyborczej “Sanki”. Redaktorzy dostrzegli go pomimo opublikowania w sieci tylko jednego wówczas utworu. Doceniono go między innymi za „(…) poetyckie poplątanie rezygnacji i nadziei”.

ZESZYT PIERWSZY W STREAMIE

Obecnie artysta skupia się na tworzeniu materiału na kolejną płytę w wytwórni Def Jam Recordings Poland. Najnowsze wydania muzyczne to live sesja z Ruin Teatru Victoria.

Do obejrzenia w całości na:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s