Premiera płyta Józefa Skrzeka laureata Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

To już trzeci z kolekcji albumów honorujących laureatów Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Po pięciopłytowym zestawie Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zeszłorocznym, dwupłytowym wydawnictwie Piotra Beczały, 9 grudnia 2022 roku ukazał się podwójny album CD ubiegłorocznego laureata zatytułowany po prostu „JÓZEF SKRZEK”.

Pochodzącego z Siemianowic Śląskich pioniera rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basistę, multiinstrumentalistę i kompozytora nagrodzono między innymi: za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

Nocny występ w Planetarium Śląskim, fortepianowe nagrania pośrodku szpitala dla chorych psychicznie, wyjście na scenę jednego z największych festiwali rockowych w Europie zaraz po Bobie Marleyu, to zaledwie przystanki w drodze twórczej Józefa Skrzeka.

Zaczynał, jak kilku innych przed nim i po nim, w zespole BREAKOUT Tadeusza Nalepy, ale już w 1971 roku powołał do życia z gitarzystą Apostolisem Anthimosem i perkusistą Jerzym Piotrowskim trio SILESIAN BLUEAS BAND. Grupa zapisała się przez lata „złotymi zgłoskami” w historii polskiego rocka, najpierw jednak przez ponad półtora roku, na przestrzeni lat 1971-1973 towarzysząc Czesławowi Niemenowi, jako GRUPA NIEMEN. Jednym z ostatnich koncertów tej formacji był występ w sopockiej Operze Leśnej, 31 lipca 1973 roku, podczas koncertów I Nadbałtyckich Spotkań Jazzowych „Jazz Jantar ‘73”.

Od 1974 roku, używając najpierw przekształconej nazwy SZUKAJ BURZ BUDUJ, by ostatecznie pozostać przy skrótowym SBB (funkcjonującym w przestrzeni publicznej do dziś),trio regularnie nagrywało płyty i koncertowało w Polsce i za granicą, aż do 1980 roku, kiedy zespół po raz pierwszy zawiesił swoją działalność. Po dziesięciu latach SBB powróciło i pojawiało się na scenie z różnymi muzykami towarzyszącymi Skrzekowi, by od 2014 roku znowu grać w składzie, który rozpoczął historię zespołu: SkrzekAnthimosPiotrowski.

Począwszy od roku 1975 Józef Skrzek koncertował i nagrywał równocześnie pod własnym nazwiskiem, zaczynając uroczym albumem „Pamiętnik Karoliny”. Komponował też i nagrywał muzykę do filmu i teatru.

W warstwie muzycznej Józef Skrzek nie zna ograniczeń, poruszając się od rocka, przez funk i folklor góralski po awangardę i muzykę doby romantyzmu, z licznymi odniesieniami do jazzu. Stąd historyczna współpraca z takimi muzykami, jak Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Tomasz Szukalski czy Tomasz Stańko.

Głos i instrumenty Józefa Skrzeka można usłyszeć na ponad stu płytach i albumach, a kolejny właśnie pojawia się na rynku, sygnowany przez Polskie Radio S.A.

Tracklista:

CD 1

 1. Bitwy na obrazach – SBB/Tomasz Stańko (1974)                               
 2. Dla Przyjaciół – Józef Skrzek (1977)                                          
 3. Ambitus Extended – Józef Skrzek/Tomasz Szukalski (1981)              
 4. Duoblueben – Józef Skrzek/Tomasz Szukalski (1981)                        
 5. Nieco liryczny tercet – Józef Skrzek (1978)                               
 6. Interpretacje do muzyki Mieczysława Karłowicza na instrumenty klawiszowe – Józef Skrzek (1983)              
 7.  Miłość – Józef Skrzek (1978)         
 8. Z których krwi krew moja – SBB (2015)  

CD 2

1. – 11. Pokój Saren Piano – Józef Skrzek (1998)

 1. Uwertura           
 2. Wspólny obiad             
 3. Kwiat paproci        
 4. Pełnia      
 5. Nasze drzewo     
 6. Deszcz         
 7. Jabłko    
 8. Pokój saren       
 9. Szron          
 10. Nasze drzewo cz. 2      
 11. Przemarsz – epilog               
 12. Born to Die – Józef Skrzek/Maciej Sikała (2022)       

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s