KUDELSKI „The Night (Out of the Shadows)”

Ta instrumentalna kreacja jest pierwszym zwiastunem albumu „Call the Distant” Tomasza Kudelskiego, który ukaże się na początku roku 2023. W utworze tym ogniskują się kluczowe motywy stylistyczne albumu Call the Distant. Jakkolwiek płyta nie jest w założeniu „concept albumem”, to jednak dosyć świadomie stanowi spójną całość. W pierwszej części albumu dominują partie fortepianu, a w drugiej zaś – ukulele.

„The Night” jest „nokturnalnym” pomostem między tymi dwoma światami. Lawiruje pomiędzy różnymi stylami poczynając od ambientu poprzez folk z latynowskim groovem oraz dynamicznymi elementami rockowo orientalnymi kończąc na filmowo epickim finale. Pomimo takiego stylistycznego rozrzutu, opierając się na głównie akustycznej instrumentacji, mamy przekonanie, że udało się zbudować spójną opowieść o budzącym się do życia świecie wyłaniającym się z otchłani tytułowej nocy.

The Night jest też pierwszym utworem, nad którym pracowaliśmy intensywnie z producentem Jackiem Szabrańskim docierając stylistykę, brzmienia, instrumentację oraz aranżację całości. Czasami doprowadzałem go do rozpaczy ilością wątków, ale dzielnie to znosił. Koniec końców zbudowaliśmy ciekawy kompromis pomiędzy prostotą środków wyrazu (powtarzaną jak mantra przez Jacka), a moją osobniczą tendencją do aranżacyjnego romantycznego przepychu. Instrumentalny utwór trwający (ponad 7 minut) o charakterze suity o linearnej strukturze, zmierzający do finałowej orkiestrowej kulminacji, wydaje się leżeć stosunkowo daleko od oczekiwań współczesnego świata. Mamy jednak nadzieję, że znajdą się odbiorcy poszukający innej wrażliwości oraz pewnej formy ucieczki od natłoku dźwięków i informacji w otaczającym świecie, w których tracimy powoli poczucie tożsamości, relacji, sensu oraz wpływu na otaczającą rzeczywistość. Jest to też jeden z tych utworów, w których jestem nie tylko autorem muzyki, ale również wykonawcą odpowiedzialnym za partie ukulele, tabli, oraz części instrumentów klawiszowych.

Nie można też zapomnieć o wkładzie dwóch kobiet pianistki Agi Derlak oraz perkusistki Nailé Sosa Aragón, których zjawiskowa gra nadaje lekkości i finezji całości kompozycji.

Nagrania prowadzone były w Polsce oraz USA, jednak główną ich część zrealizowano na Majorce, z towarzyszeniem symfoników Palma de Mallorca, stolicy archipelagu Balearów.

KUDELSKI to projekt muzyczny zainicjowany przez Tomasza Kudelskiego i Jacka Szabrańskiego.

Tomasz Kudelski jest kompozytorem, perkusistą związanym od lat z warszawskim zespołem Love De Vice z którym nagrał dotychczas 3 albumy studyjne oraz jedno wydawnictwo koncertowe.
 
Jacek Szabrański to producent muzyczny, aranżer, kompozytor i songwriter. Współzałożyciel i wieloletni członek zespołu The Car Is On Fire (nagroda Fryderyk 2006 za najlepszy album muzyki niezależnej), założyciel zespołu Nerwowe Wakacje oraz współtwórca kolektywu muzycznego No Cześć. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych. Współzałożyciel oficyny wydawniczej Wytwórnia Krajowa. Właściciel, inżynier dźwięku i realizator miksów w Latające Studio.

https://www.facebook.com/kudelski/

https://www.instagram.com/kudelski_music/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s