Polskie Znaki & Teatr Komedia w Zaduszki: koncert zapomnianych pieśni [02-11-22, o godz. 19:00] 

Matylda Damięcka, Marcin Januszkiewicz, Radek Łukasiewicz i Małgorzata Sobczyk interpretują wokalnie zapomniane polskie pieśni ludowe. Mądrze, bez patosu, z wdziękiem. Balansując na granicy tradycji i nowoczesności, opowiadają o śmierci i przemijaniu.

2 listopada zapraszamy do Teatru Komedia na wyjątkowy, muzyczny wieczór, podczas którego wspólnie z twórcami Polskich Znaków będziemy wspominać to, co szczególnie ulotne. Zaduszkowy koncert w Teatrze Komedia wypełnią głównie utwory składające się na wydaną kilka miesięcy temu płytę „Rzeczy ostatnie” kolektywu Polskie Znaki. Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza – założyciela i lidera zespołu Pustki – Jarka Ważnego oraz Janusza Zdunka (muzyków m.in. Kultu) interpretują na niej zapomniane polskie pieśni ludowe. Na krążku usłyszeć można głosy Vito Bambino, Matyldy Damięckiej, Marka Lanegana (Queens of the Stone Age, Screaming Trees), Sanah czy Michała Szpaka. – Do interpretacji tych utworów potrzebowaliśmy głosów obdarzonych odpowiednią głębią, z pokładami melancholii. Tylko wtedy te teksty miały szansę zabrzmieć wiarygodnie – podkreślają twórcy.  

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo że to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. W świetnie przyjętych przez krytykę „Rzeczach ostatnich” muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomagają słuchaczkom i słuchaczom spojrzeć na kwestie ostateczne z innej, pozbawionej koturnowego patosu, perspektywy.  

Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju – twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewaczkami i śpiewakami. Na podstawie zebranych tekstów i nagrań źródłowych (nagrywanych na dyktafon np. w kołach gospodyń wiejskich) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy.  

Na scenie Teatru Komedia usłyszymy wokalistki i wokalistów uprawiających na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwalają jednak odnaleźć się w tej trudnej materii. Będziemy przewrotni: zależy nam, aby nasza publiczność wyszła z Teatru z poczuciem lekkości, z uśmiechem, który także może towarzyszyć i oswajać trudne doświadczenia. Koncert poprowadzi – nie uciekając od narzędzi i form stand-upowych – aktor teatralny i musicalowy Artur Chamski.  

2 listopada o godz. 19:00  

Zespół wystąpi w składzie:  

Matylda Damięcka – śpiew  

Marcin Januszkiewicz – śpiew  

Michał Jastrzębski – perkusja  

Radek Łukasiewicz – śpiew / gitara / gitara basowa  

Małgorzata Sobczyk – śpiew  

Tomek Kasiukiewicz – puzon

Łukasz Korybalski – trąbka  

Prowadzenie: Artur Chamski 

Album Rzeczy Ostatnie dostępny na kulturalnysklep.pl, empik.com oraz w salonach Empik. 

Edycja limitowana z grafiką Matyldy Damięckiej:
https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99326-Rzeczy-ostatnie-edycja-limitowana.html 

W kwestii akredytacji oraz wywiadów poproszę o kontakt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s