Wojtek Mazolewski Quintet „Spirit To All”: Premiera polskiej wersji albumu

23 września 2022 ukazuje się piąty album studyjny kwintetu Wojciecha Mazolewskiego. Polska wersja, wydana przez e-muzyka, ukazuje się równolegle z edycją międzynarodową, ale różni się od niej zestawem utworów i okładką.

Wojciech Mazolewski to artysta, którego nie sposób muzycznie zaszufladkować. Od lat słynie z łączenia jazzu i rocka w swoich różnych projektach, między innymi Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. W jego Quintecie, który ma już w dorobku pięć albumów studyjnych, basiście towarzyszą Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Török (trąbka) i Qba Janicki (perkusja).

Najnowszy album WMQ, „Spirit To All”, ukazuje się 23 września 2022 w dwóch wersjach – polskiej, wydanej przez e-muzyka i międzynarodowej, w brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings.

Edycja albumu na nasz kraj znacząco różni się od międzynarodowej. Okładki obu wersji, zaprojektowane przez Mateusza Holaka, utrzymane są w innej kolorystyce. A co najważniejsze, dwa utwory, „Grey Day” i „Alchemia” są obecne wyłącznie w wydaniu polskim.

Nagrywany w 2021 w warszawskim studiu Black Kiss album jest, jak przyznaje sam Wojtek Mazolewski, odpowiedzią na duchowe potrzeby. Zawarte na nim utwory są muzyczną manifestacją różnych uczuć i stanów ducha, a także odbiciem życiowej podróży – duchowej i wewnętrznej. Lider WMQ komentuje:

„Od wielu lat byliśmy w permanentnej trasie koncertowej. W roku 2021, pomimo ograniczeń w podróżowaniu i tym podobnych przeszkód, chcieliśmy powiedzieć – jesteśmy tu i jesteśmy razem. Przekazać, że czujemy się złączeni z naszymi słuchaczami i przyjaciółmi w Polsce i w różnych miejscach na świecie, wyrazić wdzięczność za ich wsparcie, przyjaźń i obecność.

To płyta o potrzebie duchowości, czułego pełnego zrozumienia i tolerancji rozwoju. Przygotowując się do nagrań, poczułem łączność między mną a wszystkim, co mnie otacza. Wewnątrz mnie pojawił się impuls, by wyrazić swoją jedność z otoczeniem. Zespół czuł tę samą potrzebę, a najlepszym sposobem, by ją wyrazić była muzyka”.

Album charakteryzuje unikatowe, eksperymentalne podejście zespołu do warstwy rytmicznej, zainspirowane dokonaniami Sun Ra i Art Ensemble Of Chicago. Jest ono niezwykle ważne dla zrozumienia idei albumu. Partie instrumentów perkusyjnych  nagrywali wszyscy muzycy Quintetu, a część z nich – bez muzyki w odsłuchu. W ten sposób musieli intuicyjnie podchwycić rytm i puls. Wojtek Mazolewski podkreśla:

„Ten eksperyment uczynił brzmienie WMQ jeszcze bogatszym. Tworząc je, świetnie się bawiliśmy. To zbliżyło nas do siebie na nowo i obudziło w nas zmysł przygody. Jako zespół naprawdę narodziliśmy się na nowo”.

Album w serwisach cyfrowych:
https://e-muzyka.ffm.to/wojtekmazolewskiquintetspirittoall

Wojtek Mazolewski Quintet „Spirit To All” – tracklista (polska wersja)

1. „Spirit To All” (muz. W. Mazolewski)
2. „Grey Day” (muz. W. Mazolewski, M. Pospieszalski, O. Török, J. Duda, J. Janicki)
3. „The Power Of The People” (muz. M. Pospieszalski)
4. „Slavic Spirits” (muz. W. Mazolewski)
5. „Harmony” (muz. J. Duda)
6. „The Year Of Magical Thinking” (muz. W. Mazolewski)
7. „My Heart” (muz. W. Mazolewski)
8. „Alchemia” (muz. W. Mazolewski, M. Pospieszalski, O. Török, J. Duda, J. Janicki)
 
Skład:
Wojtek Mazolewski – kontrabas, instrumenty perkusyjne
Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne
Oskar Török – trąbka, instrumenty perkusyjne
Joanna Duda – fortepian, instrumenty perkusyjne
Qba Janicki – perkusja, instrumenty perkusyjne
 
Produkcja: Wojtek Mazolewski
Mastering: Arek Kopera
Zdjęcia: Mateusz Czech
Okładka: Mateusz Holak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s