SOSNO SKA PARTY – pierwsza edycja festiwalu muzyki ska w Sosnowcu już 11.06.2022

Muzyka ska powstała w latach 60-tych XX wieku na dalekiej Jamajce. Pierwsze dźwięki ska w Polsce zabrzmiały niemal w tym samym czasie za sprawą legendarnych Alibabek. Wiele zespołów próbowało w swoich utworach przemycać elementy ska, jednak dopiero w latach 90-tych nastąpił boom na tą muzykę. Do dziś trwają spory, który zespół był wówczas pionierem ska, lecz niekwestionowaną polską stolicą tej muzyki stał się Sosnowiec. Takie zespoły jak Skankan, Horrorshow, Black Gang, The Gamblers czy Ziggie Piggie rozsławiały miasto Sosnowiec w Polsce jak i za granicami kraju. Przez lata próbowano zorganizować imprezę ska, która miałaby zintegrować środowisko słuchaczy tej muzyki, lecz zazwyczaj były to jednorazowe przypadki. Od kilku lat w Trójmieście udaje się organizować Gdańsk Ska Jamboree, na który zjeżdżają się fani z całej Polski jak i Europy.

Biorąc pod uwagę niedawną reaktywację zespołu Skankan czy też prężną działalność profilu facebookowego Ska Music – Spirit of Sosnowiec naturalnym jest, że odżyła inicjatywa zorganizowania wydarzenia muzycznego w rytmach ska w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego czyli w Sosnowcu.

Grupa osób zaangażowanych w porozumieniu z miastem nie pozwoliła na to, by marzenia pozostały tylko na papierze. I tak oto 11 czerwca w Parku im. Jacka Kuronia w słynnej Muszelce zrealizują się pomysły pasjonatów. Nazwa tego wydarzenia to Sosno Ska Party, co nawiązuje do owianych legendą ska party z lat 90-tych, jakie odbywały się w naszym mieście.

Podczas imprezy wystąpi 6 zespołów. Trzy zespoły z Polski, wśród nich oczywiście w roli gospodarza sosnowiecki Skankan, weterani z Mr. Zoob i żywiołowa ska-reggae’owa Cała Góra Barwinków. Pozostała trójka to zagraniczne kapele. Są to:

  • 8°6 Crew z Francji, grające mieszkankę ska, skinhead reggeae i dub.
  • Les Skartoi z Grecji, ska/rocksteady z urodziwą Anastasią na wokalu
  • Nevile Staple Band – From The Specials, formacja, której przewodzi jamajski wokalista legendarnej grupy The Specials.

Prowadzącym imprezę będzie Maken, znany promotor muzyki reggae, DJ i dziennikarz radiowy.

W zamierzeniu organizatorów impreza ma stać się cykliczną. Mamy nadzieję, że wkrótce nasze miasto nie będzie promować się muzycznie tylko Janem Kiepurą, ale zacznie wykorzystywać też potencjał muzyki ska.

Podsumujmy:

Lineup:

16:00 – 8°6 Crew

17:00 – Cała Góra Barwinków

18:00 – Mr. Zoob

19:15 – Skankan

20:30 – Les Skartoi

22:00 – Neville Staple Band – From The Specials

Link do zakupu biletów: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/73590/Sosnowiec/Sosno+Ska+Party+2022/

Organizatorem imprezy jest zespół Skankan, miasto Sosnowiec i Miejski Dom Kultury “Kazimierz”. Partnerami są Ska Music – Spirit of Sosnowiec, Gitness 69, Sysia’s Consulting, Red Stranger LLC, Hot Ball Clothing oraz Pracownia Emu

Informacje o zespołach:

Skankan to polska legenda sceny ska. Powstali w Sosnowcu w 1993 r. Choć działają już prawie 30 lat to wciąż są młodzi duchem i składem. Grają mieszankę ska, rock&rolla i punka. Na początku lat 90-tych tworzyli scenę ska. Żywiołowa muzyka, mocna sekcja dęta przyciągały rzesze nowych fanów w Polsce i Europie. Efektem tego był udział Skankana w projektach wydawniczych w postaci składanek. Ostatnią z nich jest np. SKAsety.PL vol.1. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że Skankan w 1995 r. otwierał swoim występem I Przystanek Woodstock w Czymanowie. Na koncie mają już 4 płyty: „Live ’95”, „Skankan Ożywia Trupy”, „Try To Feel It” i wydana w styczniu tego roku „Bourbon, Whiskey, Gin”.

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/kankanska

Cała Góra Barwinków działa od 1998 roku, a więc ponad 20 lat. Należy do najważniejszych wykonawców rodzimej sceny ska/reggae. Muzyka grupy, to energetyczny mix ska, reggae i rocksteady. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan sekcja dęta i chwytliwe melodie. Grupa ma na koncie pięć płyt długogrających. Ostatnia z nich – „Sposoby” ukazała się w 2018 roku.

W 2021 roku w streamingu oraz na limitowanym winylu ukazała się epka „Pop goes ska” zawierająca przeróbki popowych hitów z lat 80-tych w aranżacji zespołu.

Popularne „Barwinki” brały udział w IV edycji programu „X Factor”, występowali m.in. na Przystanku Woodstock, Heineken Opener Festival. Łącznie zaliczyli blisko 1.000 występów w Polsce i za granicą.

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/barwinki

Mr. Zoob gra mieszankę rocka, ska i reggae. Powstali w 1983 r. w Koszalinie. Podejrzewano, że nazwa nawiązuje do sfomułowania „pan z U.B.”, aczkolwiek nazwa była zupełnie przypadkowa. Przez trzy lata działalności zdobyli popularność  występując na wielu festiwalach, w tym słynnym Jarocinie, a ich piosenki regularnie pojawiały się na Liście Przebojów Trójki. W tym czasie powstała pierwsza płyta „To tylko ja”.

W 1993 r. reaktywowali się. Po kilku latach powstał drugi album „Czego się gapisz”. Czas wydania albumu zbiegł się z benefisem 15-lecia Mr. Zooba. W 2008 r. wyszły aż dwie płyty „Kawałek podłogi – od początku” i „Rock & skaczące piosenki”

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/Mr.Zoob.Band/

8’6 CREW – grupa powstała pod koniec 1995 r. w Paryżu i początkowo grała muzykę oi! z elementami ska. Z czasem skład się powiększył (pierwotnie muzyków było czterech) i skupili się na muzyce ska. Ich utwory pojawiały się na wielu składankach, jednak pierwszy album „Bad Bad Reggae” ujrzał światło dzienne w 1998 r. Jeszcze w 2001 r. 8°6 Crew wydało kolejny album „Menil’Express”, lecz rok później grupa zawiesiła działalność.

Po 6 latach powrócili na scenę, by w 2010 r. wydać „Old Reggae Friends”. W 2017 r. ukazał się ich ostatni album „Working Class Reggae”.

Jako ciekawostkę dodajmy, że nazwa zespołu nawiązuje do nazwy jednego z bawarskich piw

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100044393871623

Les SkartOi – grupa powstała w 2004 r. w mieście Aigon na Półwyspie Peloponez. W tym samym roku wydali pierwszą EP-kę „Rude Boyz”. Grają muzykę ska i rocksteady. Na wokalu rządzi niepodzielnie urodziwa Anastasia. Ich styl grania przenosi nas żywcem w lata 60-te XX w. na gorącą Jamajkę. Przez lata swojej działalności zagrali szereg koncertów dzieląc scenę m.in. z Bad Manners, Thievery Corporation, Lee Perry, The Beat, Symarip, Aggrolites, Manu Chao, Dennis Bovvel. W 2009 r. wydali swoją pierwszą płytę „Ska Radio”.

W 2016 r. wyszła EP-ka „Fighting On The Dancefloor”, a 3 lata później drugi album „Twenty Four Hours”.

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/lesskartoi/

Neville Staple Band – From The Specials. Neville Staple to jamajski wokalista i autor tekstów legendarnej grupy The Specials, a także jeden z założycieli Fun Boy Three. Pracował z takimi legendami jak m.in. Elvis Costello (The Specials), David Byrne (Fun Boy 3 Waiting) i Ali Campbell (Today’s Specials). W latach 90-tych utworzył wraz z Ranking Rogerem – Special Beat, projekt który z powodzeniem podbijał rynek amerykański krzewiąc tam muzykę ska. W 2004 r. po powrocie do Wielkiej Brytanii założył 𝗡𝗲𝘃𝗶𝗹𝗹𝗲 𝗦𝘁𝗮𝗽𝗹𝗲 𝗕𝗮𝗻𝗱 i wydał album „The Rude Boy Returns”. W grupie znaleźli się m.in. byli muzycy z The Clash i Bad Manners.

W 2014 r. pojawił się album „Ska Crazy”, w 2017 r. „Return Of Judge Roughneck”. W 2018 r. wraz z żoną Sugary wydali „Rude Rebels”. Rok temu wyszedł album „From The Specials & Beyonds”

Warto zobaczyć na żywo Neville’a – jego urzekająca prezencja sceniczna i wyraźny głos są tego warte! Jeśli ktoś zamierza skankować na jego występie, to nie będzie zawiedziony. Sety koncertowe bandu Neville’a oferują publice mieszankę starych ulubionych kawałków z solowymi utworami.

Link do profilu FB: https://www.facebook.com/FromTheSpecialsNevilleStaple

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s