„Black Dice”, czyli koncept zmian losowych według kompozycji nowego singla KĀGI

Poznański producent muzyki KĀGI po raz kolejny zaprosił nas do niesamowitej podróży wydając już drugi singiel zapowiadający nadchodzący album Mindverse 22.04. Nowe wydanie Black Dice ukazało się z autorskim wideo klipem tym razem w post apokaliptycznym klimacie.  

Kompozycja audiowizualna Black Dice jest metaforą obrazującą jak wielką rolę potrafią odegrać w naszym życiu zmiany, które podsuwa nam los. Rola tych zmian zależy jednak od tego, jak bardzo się na nie otworzymy. 

“Lost and blinded searching for something” 

Klip przedstawia historię wewnętrznej przemiany młodej osoby, która nie czuje się dobrze w miejscu w którym się aktualnie znajduje. Ten dyskomfort pcha ją na przód. Dzięki takiej postawie dojrzewa, rozwija się, kwitnie. W opozycji do zmiany stoi stagnacja czyli powrót do punktu wyjścia.  Opustoszałe otoczenie w teledysku tworzy intymną atmosferę natomiast surowy post apokaliptyczny obraz dodaje dramaturgii i podkreśla elektroniczny klimat utworu. 

Black Dice zdradza wyraźną słabości artysty do muzyki elektronicznej. Utwór opiera się na repetytywnej elektronicznej rytmice. Kompozycja jest wyraźnie przesiąknięta brudnym i przesterowanym brzmieniem basu, nad którym rozciągają się rezonujące piski przypominające bezsilne zawodzenie głosu. Te trzy elementy kompozycyjne sklejone są monumentalnymi liniami syntezatorów wyzwalających pokłady podniosłej energii.

Utwór aspiruje do gatunku IDM (Inteligence Dance Music), których znanymi przedstawicielami są np. Modeselektor, Jon Hopkins, Lorn, Clark czy Amon Tobin. W swoim oryginalnym brzmieniu porywa odbiorcę falą energii i zaprasza do poddania się dźwiękom w uniesieniu, którym obdarowuje słuchacza.

KĀGI podchodzi kompleksowo do własnych produkcji zajmując się oprawą muzyczną jak i wizualną. Dzięki synergii obrazu oraz dźwięku artysta tworzy pewnego rodzaju stymulację. To, jak bardzo zadziała ona na odbiorcę, zależy od tego w jakim stopniu otworzy się on na przekaz.

Black Dice jest to jeden z niewielu utworów, który wywołuje we mnie potężny ładunek energii. Pomimo tego, że jako twórca słyszałem tę kompozycję kilkaset razy nadal potrafi zabrać mnie do stanu emocjonalnego, w którym się znajdowałem tworząc go letnimi wieczorami 2020 roku. Był to okres wielu, wielkich personalnych zmian w moim życiu. Część z nich sprowokowałem szukając w życiu świeżości i inspiracji, natomiast część z nich przyszła sama. W momentach kiedy człowiek jest bezradny wobec tego co podsuwa mu los, próbuje się odnaleźć w płynnej, nieznanej materii. “Opracować ją na swoją korzyść, zrozumieć i zaakceptować a następnie iść dalej bogatszym w nowe doświadczenia.” – Procesowi takiej przemiany towarzyszą oczywiście zmienne emocje niepewności i obawy. Moją odpowiedzią na to było znalezienie wsparcia w muzyce, owocem czego jest Black Dice. Ten utwór wyzwala we mnie osobliwy stan – czuję mnóstwo kumulującej się energii, odwagę i mobilizację – mówi o singlu Artysta.

KĀGI

Krzysztof Gil pseudonim artystyczny  KĀGI jest producentem muzycznym z Poznania. 

Ostanie 10 lat kolaborował w wielu projektach  muzycznych w charakterze basisty  oraz producenta muzycznego. Świetnie się czuje w gatunkach alternatywnej muzyki elektronicznej. Posiada znaczny udział kompozycyjny w projektach Fickle Vibe, Chaotic Pieces, z którymi zagrał  setki koncertów w Polsce i za granicą wypracowując przy tym niebywałą wrażliwość muzyczną i umiejętności producenckie.  

W 2018 roku zdecydował się rozpocząć  karierę solową tworząc muzykę za pomocą gitary basowej, syntezatorów, nagrywanych samodzielnie sampli i analogowych efektów. Zafascynowany syntezą i obróbką dźwięku dostarcza świeże i odważne kompozycje bogate w przesterowane brzmienia sekcji rytmicznej osadzone głęboko w przestrzeni przecięte jak brzytwą wiercącymi w uszach melodiami syntezatorów. 

Jego muzyka nie jest wypełnieniem tła do rutynowych czynności. Ta muzyka wymaga uwagi jest stymulantem wprowadza w konkretny nastrój osadza mocno w rzeczywistości i wzbudza emocje.   

Do tej pory wydał 4 single dostępne na platformach streamingowych. W kolejce do wydania czeka gotowy album „Mindverse” dostarczający wiele niespodziewanych zabiegów artystycznych. Władający umiejętnie dźwiękiem artysta zabiera nas w podróż do swojego świata. To dojrzała kompozycja, która zapewnia zrozumienie bez słów.   

YT: KAGI music

Insta: KAGImusic

FB: KAGImusicproduction

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s