Miłość to najważniejsze uczucie w życiu, bez miłości nie ma nic – Piotr Nowak [WYWIAD]

„83 38” to tytuł pierwszego solowego albumu Piotra Nowaka, wokalisty, kompozytora, aranżera i producenta muzycznego. Fonograficzny debiut Artysty, który na polskiej scenie muzycznej funkcjonuje z sukcesami już od wielu lat, współpracując min, z Felicjanem Andrzejczakiem, Urszulą, czy Robertem Chojnackim. Debiutancki album Piotra trudno jest właściwie zaszufladkować, bo to mieszanina różnych stylów i gatunków muzycznych dokonana na potrzeby stworzenia własnej muzycznej wizji świata.  Wokalista napisał, zaaranżował i wyprodukował to, co mu w duszy gra i zrobił to w nader profesjonalny sposób. O swoich początkach, powstawaniu albumu, muzycznych współpracach, rodzinnych relacjach, inspiracjach i planach w rozmowie z M MAG opowiada sam Artysta.

M MAG: Album „83 38“ to twój solowy debiut – ale trudno nazwać cię debiutantem. Opowiedz od czego zaczęła się twoja muzyczna podróż i jakie ważniejsze przystanki na niej zaliczyłeś.

Piotr Nowak: Moja przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 10 lat gdy rozpocząłem naukę gry na pianinie. Sukcesywnie rozwijałem się muzycznie m.in kończąc 6 lat fortepianu w rok. Potem na mojej drodze pojawili się tacy wielcy Artyści, jak Aleksander Maliszewski, który wysłał mnie ze swoją kompozycją na debiuty do Opola w 2002 roku. Rok 2005 to rozpoczęcie współpracy z Felicjanem Andrzejczakiem, która trwa do teraz. Pierwszy występ na festiwalu w Sopocie w 2013 roku. W 2016 roku nagrałem płytę „Piątka“ z Robertem Chojnackim … Można by tutaj jeszcze dużo wymieniać …

M MAG: Co skłoniło cię do solowego projektu?

Piotr Nowak: Przede wszystkim moja najbliższa rodzina, czyli żona i dwie córki ale też sam stwierdziłem, że mając swoje studio nagrań i takie doświadczenie trzeba w końcu postawić na siebie. Do tej pory nagrałem mnóstwo płyt wspólnie z innymi artystami lub wyprodukowałem je jako producent innym wykonawcom.

M MAG: Skomponowałeś 9 na 14 utworów z albumu. Jak wygląda twój proces twórczy? Pierwsze przychodzą melodie, zalążki aranżacji, czy może punktem wyjściowym jest tekst?

Piotr Nowak: Dla mnie nie ma różnicy czy pierwszy powstaje tekst, czy muzyka. Jeśli dostaję tekst to pisząc muzykę staram się jak najbardziej oddać jego klimat i sens. Jeśli autor tekstu dostaje ode mnie muzykę to już ma nieco gorzej, bo musi zachować odpowiednią liczbę sylab i znać mnie na tyle by ten tekst pasował do muzyki i  mojej osobowości.

M MAG: Pytanie banalne, nie mniej jednak, lubię je zadawać. Co cię inspiruje?

Piotr Nowak: Dużo rzeczy: piękna pogoda, dobra muzyka, udany koncert, sukcesy córek, szczęśliwa żona. Jednym słowem wszystko się musi zgadzać 😊

M MAG: Do współpracy przy albumie zaprosiłeś również znakomitych twórców. Na „83 38“, poza twoimi autorskimi kompozycjami znajdziemy też kompozycje Mieczysława Jureckiego („Ogień“, „Walka z wiatrakami“), czy Roberta Chojnackiego („Śpiewam swoje“, „Wiatr nad wrzosowiskiem“, „Umbrella“). Za warstwę tekstową odpowiada nie mniejsza śmietanka polskich tekściarzy: Robert Kasprzycki, Staszek Głowacz, Krzysztof Lisowski, Andrzej Sikorowski, Mirosław Suliga, Dariusz Krupicz i Piotr Kubiaczyk. Opowiedz o tych współpracach.

Piotr Nowak: Tutaj nie ma przypadków, te wszystkie nazwiska to osoby z którymi współpracuję na co dzień. Znamy się dobrze i dlatego dobrze się rozumieliśmy. Nie szukałem nowych osób przy tym projekcie, skupiłem się na sprawdzonych osobach.

M MAG: Analizując skład twórców, zastanawiałam się przez chwilę, czy nie dyskryminujesz kobiet (śmiech) ale na featach pojawiają się Ola Królik w utworze „Umbrella“ i twoja córka Anastazja w singlu „Chemiczne wzory“. Skąd pomysł na właśnie takie duety?

Piotr Nowak: Duet z córką musiał być i takie było założenie od początku. Z Anastazją występujemy wspólnie na scenie od wielu lat. Bardzo się cieszę, że poszła w moje ślady choć jest to trudny zawód by się z niego utrzymać. Co do Oli Królik, to był pomysł Roberta Chojnackiego by utwór wzbogacić damskim głosem.

M MAG: Utwór  „Chemiczne Wzory” jest wyjątkowy nie tylko przez wzgląd na rodzinny duet. W teledysku możemy podziwiać twoją żonę Karolinę i młodszą córkę Vanessę. Jak wspominasz pracę w rodzinnym gronie?

Piotr Nowak: Ten teledysk jest bardzo autentyczny i opowiada o moich relacjach z córką Anastazją ale też cała nasza rodzina jest zaangażowana w to co robimy. Muzyka jest nieodzowną częścią naszego życia dlatego musimy się wspierać, nie tylko w domu ale staramy się być razem, jeśli tylko jest to możliwe.

M MAG: Nawiązując do wspomnianego wcześniej utworu. „Miłość to nie chemiczne wzory“. Czym jest dla ciebie miłość?

Piotr Nowak: Miłość to najważniejsze uczucie w życiu, bez miłości nie ma nic … Gdyby nie miłość, ta płyta by nie powstała gdyż muzykę też trzeba kochać. Trzeba kochać to, co się robi a wtedy człowiek jest szczęśliwy i spełniony.

M MAG: Czy jawią się na horyzoncie koncerty promujące wydawnictwo?

Piotr Nowak: Oczywiście, że tak. Mamy z wydawnictwem plany koncertowe jednak trzeba sobie powiedzieć wprost, że wcześniej była pandemia a teraz jest wojna i to nie sprzyja organizacji koncertów, bo według niektórych organizatorów nie wypada …

M MAG: Czego możemy ci życzyć? Jakie są muzyczne, lub nie marzenia Piotra Nowaka?

Piotr Nowak: Moim marzeniem jest abym był zawsze sobą i aby moje kobiety były zawsze ze mnie dumne i szczęśliwe. Cała reszta jest na drugim planie, jednak jeśli chodzi o płytę chciałbym aby chociaż jedna piosenka stała się może nie tyle „hitem” ale została zapamiętana i by mnie z nią kojarzono.

M MAG: W takim razie szczerze ci tego życzę. Dzięki za rozmowę.

Piotr Nowak: Dziękuję bardzo.

Rozmowę przeprowadziła Beata Ejzenhart – redaktor naczelna M MAG

KUP ALBUM

M MAG POLECA:

Social media

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=1001876121

Instagram: https://instagram.com/abbstudio

Spotify: https://open.spotify.com/artist/3cx9aInlN2Anu43SgcDYp6?si=grSaJwIYTqa8VZe45bCNlA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s