Deutsche Grammophon ogłasza podpisanie kontraktu z Bruce’em Liu w trakcie World Piano Day 2022!

Deutsche Grammophon z radością świętuje World Piano Day 2022, ogłaszając podpisanie wyłącznego kontraktu z Bruce’em Liu!

Liu gra w sposób równoważący olśniewającą wirtuozerię i apoliński humanizm z dionizyjskim ogniem oraz pełnią indywidualizmu – Seen and Heard International

Oto pianista z ujmującą muzyczną osobowością – Financial Times

24-letni kanadyjski pianista osiągnął status gwiazdy rocka w świecie muzyki klasycznej po wygraniu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jesienią ubiegłego roku. Odtąd jego występy na całym świecie podbijają szturmem serca słuchaczy oraz zdobywają uznanie krytyków. 

„…Wywołał sensację recitalem, który łączy tradycję z oryginalnością”, czytamy w „ResMusica” o debiucie artysty w Paryżu, w Théâtre des Champs-Élysées, w styczniu tego roku. „Nie zawsze wiesz, dokąd zabiera cię Bruce Liu, ale czujesz się w obowiązku podążać za nim”.

W październiku 2021 roku Bruce Liu został pierwszym Kanadyjczykiem, który wygrał Konkurs Chopinowski. Opóźniona o rok z powodu pandemii, 18. edycja konkursu zostanie w historii także z powodu niezwykle wysokiego poziomu artystycznego jego uczestników.

Bruce Liu był ostatnim występującym wśród dwunastu finalistów konkursu, a świeżość jego odczytania koncertu e-moll przyniosła mu kilkuminutową owację na stojąco.

Współpracując z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, firma Deutsche Grammophon mogła wkrótce wydać album z nagraniami Bruce’a Liu dokonanymi na żywo, podczas kolejnych etapów konkursu. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje, a magazyn „Gramophone” nazwał ją „jednym z najwybitniejszych recitali chopinowskich ostatnich lat, pełnym dojrzałości i charakteru”, podczas gdy „Classics Today” chwaliło „niesamowitą wirtuozerię Liu, która konsekwentnie emanuje charyzmą i swobodą”.

Z okazji podpisania kontraktu z Yellow Label Deutsche Grammophon wyda 1 kwietnia nagranie Nokturnu cis-moll, nr 20, op. posth jako e-singiel, a kolejne e-single ukażą się jeszcze w 2022 roku.

Pianista planuje już teraz dwa przyszłe albumy. Pierwszy z nich będzie miał repertuar obejmujący dzieła Chopina i Rameau i będzie odzwierciedlał pragnienie pianisty, by zgłębić muzykę swojego miejsca urodzenia i osobiste związki z Francją. Drugi album będzie zawierał nagranie II koncertu fortepianowego Czajkowskiego, dzieła, którym zadebiutował w Wielkiej Brytanii na początku tego miesiąca („Nie może być zbyt wielu pianistów na wczesnych etapach ich międzynarodowej kariery z tym ogromnym, zniechęcającym wręcz dziełem w swoim repertuarze, ale najwyraźniej Liu grał je od wielu lat, a niezmordowana pewność siebie, z jaką wkroczył w kaskady figuracji, sugerowała wielką znajomość tego utworu” („The Guardian”).

„Jestem podekscytowany dołączeniem do rodziny DG!” mówi Bruce Liu. „Mam nadzieję, że bycie jej częścią da mi wiele możliwości współpracy z wieloma bardzo utalentowanymi artystami z różnych środowisk muzycznych, a także pracy ze wspaniałym zespołem, który wyprodukował mój album z Konkursu Chopinowskiego. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość”.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy powitać Bruce’a w Yellow Label” – dodaje dr Clemens Trautmann, Prezydent Deutsche Grammophon. „Konkurs Chopinowski i wszystkie koncerty, które od tego czasu dał, pokazały światu inteligentnego i dynamicznego młodego artystę, którego pianistyka, wyobraźnia i spontaniczność są po prostu elektryzujące. Dołącza tutaj, w DG do kolegów – kanadyjskich artystów: Emily D’Angelo, Jana Lisieckiego i Yannicka Nézet-Séguina, dając niejako dowód – jeśli takie były potrzebne – że Kanada jest dziś wyraźnie wylęgarnią talentów muzycznych.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się w 1997 roku w Paryżu i przeniósł się z ojcem do Montrealu w wieku sześciu lat. Mówi płynnie po mandaryńsku i dorastał w otoczeniu chińskiej kultury, implementując szybko wpływy kultury Ameryki Północnej, a także historii i tradycji muzycznych Europy.

W latach 2011-2018 studiował pod kierunkiem Richarda Raymonda w Montreal Conservatoire, gdzie w wieku zaledwie 15 lat zdobył główną nagrodę na Orchestre symphonique de Montréal Competition. Ten sukces zachęcił go do dalszej kariery pianisty. Obecnie jest uczniem Dang Thai Sona (zwycięzcy X Konkursu Chopinowskiego). Artysta jest zdeterminowany, aby wśród wielu zajęć związanych z muzyką znaleźć czas na inne pasje, takie jak pływanie, szachy, karting, kino, jazz i historia. Jak wyjaśnia: „To właśnie równowaga między wszystkimi moimi hobby sprawia, że ​​tworzę muzykę w świeższy sposób”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s