Karol XVII & MB Valence z debiutanckim albumem „Essay”

Duet twórców muzyki elektronicznej Karol XVII & MB Valence nakładem berlińskiej wytwórni Get Physical wydał album zatytułowany: „Essay”. Od 18 lutego 2022 roku album można nabyć zarówno w wersji fizycznej, jak i streamować we wszystkich serwisach cyfrowych.

KUP ALBUM

Karol i Marek o albumie:

Album powstawał około 3 lata. Nie śpieszyliśmy się, gdyż chcieliśmy go dopracować. Długo zajęło nam określenie kierunku, w którym chcieliśmy podążyć, jeszcze więcej zrobienie około 30 utworów i tyle samo zgranie ich w studio. 

Postawiliśmy na jakość techniczną, bo głęboko wierzymy, że dobrze brzmiący utwór jest w stanie o wiele lepiej dotrzeć do słuchacza, niż tylko kiepsko zrealizowany zamysł autora. Album przeszedł dwie próby masteringu. Pierwsza firma masteringowa nie do końca zrozumiała naszej idei i przekompresowała praktycznie każdy utwór, a naszą ideą było uchwycenie niuansów i utrzymanie dynamiki. Jest dużo elementów, które się dzieją i zaskakują. Niektóre ciszej, niektóre głośniej… Zrobienie z utworu jednego wielkiego rulonu dywanu pozbawionego wgłębień oraz wystających nitek wpływa bardzo negatywnie na odbiór. Idealnie zwinięty dywan nie zaskoczy Cię w żaden sposób. 🙂 

Finalnie na płycie znalazło się tylko 13 utworów. Reszty, które były przygotowane nie umieściliśmy z dwóch przyczyn. Pierwsza to taka, że chcieliśmy zmieścić się na jednym nośniku CD. Druga i zdecydowanie ważniejsza to taka, że po prostu uważaliśmy, że nie wszystkie utwory warte są umieszczenia. Tak naprawdę, to jest nasz pierwszy album, więc chcieliśmy go zrobić tak jak sobie zaplanowaliśmy. Wcześniej wydaliśmy około 200 utworów, czy to autorskich, czy remiksów innych artystów, więc teoretycznie potencjalnego materiału było jeszcze więcej, no ale niestety, musieliśmy przeprowadzić poważną selekcję. Ze starszych naszych produkcji, które już wcześniej się ukazały użyliśmy tylko jednego utworu. Wykorzystaliśmy także jeden wcześniej stworzony, ale niewydany oraz jeden wydany, ale totalnie prze-aranżowany, wręcz można powiedzieć zrobiony na nowo. 

Cieszymy się, że mogliśmy na płycie współpracować z innymi artystami. Przez to płyta jest różnorodna tym bardziej, że każdy z 3 wokali jest inny. Jono McCleery vs Lazarusman vs Keely Timlin. Trzy różne charaktery, trzy różne głosy, trzy różne formy artyzmu. Można by rzec dla każdego coś dobrego. 🙂

O autorach

Karol XVII & MB Valence – polscy przedstawiciele muzycznego gatunku Deep House, wierni tej tanecznej podkategorii od przeszło dekady, mający na swoim koncie nominacje do najlepszych deep house’owych artystów Beatport’u, czyli największego na świecie sklepu z muzyką elektroniczną, a także przyznaną przez branżowy magazyn DJ Mag pozycje najlepszych polskich DJ-ów. Karol Samocki oraz Marek Bigajski (bo tak naprawdę nazywają się członkowie duetu) poprowadzili swoją niezależną wytwórnię Loco Records do tytułu najlepszego deep house’owego wydawnictwa, gromadząc aż 3 swoje utwory w rankingu top 10 całorocznej sprzedaży na Beatport’cie. Współpracowali z wieloma topowymi deep house’owymi artystami, począwszy od soulfurycznych Miguel’a Migs’a, Brian’a Tappert’a, Robert’a Owens’a poprzez Timewriter’a, Ian’a Pooley, Jimpster’a, a skończywszy na choćby Lusine, czy Maya’i Jane Coles. Skupiając się głównie na wydawnictwach w swojej macierzystej wytwórni robili także odstępstwa i publikowali swoje nagrania w innych mniejszych bądź dużo większych wytwórniach. Peppermint Jam (Mousse’a T.), Toolroom (Mark’a Knight’a), Suara (należąca do Coyu) a także Armada Deep, czy Ministry of Sound. 

Po chwilowej przerwie przeznaczonej m.in. na reorganizację swojego studia nagrań powrócili na łamach berlińskiej wytwórni Get Physical Music. Nowy materiał, choć nadal utrzymany w szeroko pojętej stylistyce Deep House’u był nieco inny od wcześniej ukazującej się twórczości. Powodem tego był fakt, że duet planował swój pierwszy autorski długogrający album, do którego nagrania zaprosił kilku innych znanych artystów. I tak powstał ponad siedemdziesięciominutowy „Essay” składający się z 13 wyselekcjonowanych utworów. 

STREAMING PARTY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s