„Ariana” – nieautoryzowana biografia piosenkarki autorstwa Dannego White’a [RECENZJA]

Pamiętam jak dziś, w jaki szok, smutek, złość i niedowierzanie wprawiła mnie informacja o ataku bombowym podczas koncertu Ariany Grande w Manchesterze. Z powodu mojej przerośniętej empatii przeżywam takie wydarzenia po stokroć, jeszcze na długo po tym, kiedy opadnie kurz. Przetrawianie tego na nowo z nieautoryzowaną biografią Ariany było jednocześnie bolesnym i kojącym doświadczeniem. To bezprecedensowe wydarzenie na zawsze pozostanie w sercach nie tylko fanów Ariany Grande. W tym tragicznym momencie, chociaż na pewno o tym nie marzyła, usłyszał o niej cały świat… Sposób w jaki 24-latka podźwignęła siebie i fanów z tej niewyobrażalnej tragedii już zapisał się w historii. Nie dziwi więc, że autor biografii „Ariana” od historii One Love Manchester zaczyna i na niej kończy. 

O tym, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Artystki nie trzeba nikogo przekonywać. Sama cieszę, się, że ta publikacja dołączyła do mojego biograficznego księgozbioru. Mimo, że można mieć zastrzeżenia do tego ile autor poświęcił miejsca na bardzo szczegółową analizę wydanych przez artystkę albumów i związanych z tym recenzji – z punktu widzenia rozwoju kariery tak młodej gwiazdy jest to dość istotne. Pokazuje nie tylko sposób w jaki budowała się jej kariera, ale także z czym w związku z rozwojem i poszukiwaniem własnej drogi często na przekór oczekiwaniom, przyszło jej się mierzyć. Przyznaje, że nie obserwowałam kariery Ariany od samego jej początku, w związku z czym czekały na mnie ciekawostki, o których nie miałam pojęcia. Na szczególne uznanie zasługuje skrzętnie opisane dzieciństwo artystki, pierwsze kroki w teatrze, czy telewizyjna kariera w serialu Nickleoden. Ta nieautoryzowana biografia piosenkarki po raz pierwszy opowiada jej burzliwą i inspirującą historię od samego początku i pokazuje, jak stała się wielokrotnie nagradzaną, zdobywającą listy przebojów idolką muzyki pop, a także inspiracją dla całego pokolenia dziewcząt. Poprzez ukazanie pełnej drogi do sukcesu wokalistki zostaje odczarowany mit robienia kariery w jeden dzień, jednym „hitem”. Droga na szczyt Ariany to miłość do muzyki i teatru, pasja, determinacja i niewątpliwy talent. Jak to bywa w tego typu „wspinaczce”, nie brak wybojów i upadków. Przy takim kalibrze sławy, szczególnie upadki są przez media rozdmuchiwane na niewyobrażalną skalę. Co ważne publikacja nie pomija „wtop” artystki, związanego z nimi medialnego szumu ani tego jak mimo młodego wieku nad wraz dojrzale sobie z nimi radziła.

Przyjaciółka zapytała mnie po co ktoś pisze biografię tak młodej wokalistki, która w dodatku żyje (śmiech). Właśnie po to. Żeby pokazać, że można sięgać po marzenia i je realizować, mimo, że niejednokrotnie kosztuje to zdrowie (w tym psychiczne). Żeby pokazać, że sława to nie tylko okładki czasopism ale też medialna presja i nagonka. Żeby uświadomić, że trzeba się mierzyć z tym, że głośniej będzie zawsze o porażkach. I na koniec, żeby uświadomić, że mimo wszystko można nie zatracić w tym wszystkim siebie i swoich wartości – tak jak Ariana, której biografia już jest imponująca, mimo, że nadal się pisze każdego dnia na naszych oczach.

Beata Ejzenhart

Naprawdę chcę zacząć nagrywać muzykę, to właśnie chciałam robić przez całe życie. Muzyka to moja pasja i napędza całą tę karierę (…) W mojej głowie muzyka rozbrzmiewa dwadzieścia cztery godziny na dobe, co mnie nieco rozprasza. Kocham muzykę

Ariana Grande
Tytuł: Ariana
Autor: Danny White
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Przekład: Jowita Maksymowicz-Hamann
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-66997-46-2
Data premiery: 2021-11-24
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 176x250

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s