Piotr damasiewicz „Roztoka”

„Roztoka” to utwór, który pochodzi z albumu „Watra” projektu Piotr Damasiewicz Into the Roots. Do premierowej propozycji powstał wyjątkowy klip.

26 czerwca ukazał się album ,,Watra’’ Into the Roots, czyli Piotra Damasiewicza oraz członków kapel ,,Mała Ziemia Suska’’ i ,,Ziemia Suska’’. Na płycie wybrzmiewa muzyka z okolic Babiej Góry, połączona z jazzem i dźwiękami świata, które towarzyszyły Piotrowi Damasiewiczowi podczas wieloletniej podróży.

Piotr Damasiewicz wraca z Into the Roots. Łączy góry z jazzem i muzyką świata. Do projekty zaprosił członków kapel ,,Mała Ziemia Suska’’ i ,,Ziemia Suska’’. Muzycy odnieśli się do tradycji muzykowania w chacie góralskiej, tak jak to się tradycyjnie odbywa i połączyli to z klubem jazzowym, gdzie również jamowanie jest jego naturalną częścią. Muzyka z okolic Babiej Góry została zintegrowana z jazzem i dźwiękami świata.

Nowy album powstał z potrzeb poszerzenie brzmienia i sięgnięcie głębiej w etniczny i folkowy wymiar muzyczny. Poprzedni skład Into the Roots został rozszerzony o śpiew i instrumenty smyczkowe. Wprowadzono więcej treści muzycznej, która nie będzie już tylko dodatkiem, ale w dużej mierze punktem wyjścia.

Tytuł nagranej i wydanej płyty ,,Watra’’ odnosi się do słowa pochodzenia wołoskiego i nawiązuje do nazwy spotykanej na terenie Karpat, oznaczającej duże ognisko z rozstawionym drewnianym trójnogiem, palonym w celu przywołania pamięci o przodkach i powrotu do korzeni, śpiewając i wspominając dawne czasy.

Watra to inspirujące spotkania, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, gdzie przy ognisku połączyły się różne muzyczne światy jazzu i folkloru.

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki. Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie ,,w ciągłym ruchu’’. Odwiedza różne miejsca, przestrzenie i kultury, tam tworzy generując różne połączenia dźwiękowe.

Na płycie wystąpili:
Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos
Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri
Paweł Szpura – perkusja, bęben ramowy
Alicja Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Kamila Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Natalia Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Krzysztof Ryt z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – altówka pięciostrunowa
Jan Ryt z Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ – dudy, piszczałka
Paweł Ryt z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ i Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ – skrzypce sekund, wokal

Wydawcą albumy jest: L.A.S. listening and sounding nowa inicjatywa koncertowo-wydawnicza, której celem oprócz samego wydawania muzyki jest propagowanie sztuki i muzyki poprzez wspólne jej doświadczanie na linii słuchacz-muzyk, artysta-widz.

Więcej: listeningandsounding.com
FB: Listening-and-sounding-LAS

Album kupisz tutaj:  https://laslisteningandsounding.bandcamp.com/album/watra

One Comment

  1. Srebro

    An attention-grabbing dialogue is value comment. I believe that you must write extra on this subject, it won’t be a taboo subject but usually individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s