NVC „Radość” [zapowiedź płyty „Emocje”]

Dwa lata po debiutanckich Obserwacjach (Audio Cave, 2019), kwartet NVC powraca z nowym materiałem. Album Emocje (premiera 11.06.2022 nakładem Audio Cave), podobnie jak debiut, osadzony są na rozimprowizowanych partiach saksofonu, jednak tym razem swoboda wykonawcza została ujęta w mocno określone ramy aranżacyjne. Płytę promuje otwierający materiał utwór Radość, do którego psychodeliczny teledysk przygotował Paweł Czarnecki. 

Uznaliśmy, że ponowne nagranie płyty opartej na stuprocentowej improwizacji nie będzie miało już tej samej świeżości, jednocześnie zależało nam jednak na utrzymaniu ducha pewnej wolności – komentuje Rafał Wawszkiewicz. Z tego powodu wpadliśmy na pomysł opracowania czegoś na kształt tematów. To krótsze bądź dłuższe formy, stanowiące szkielet nowych utworów. Dopiero na ich bazie nadbudowywana była improwizacja. Pomysł ten – w mniejszym lub większym stopniu wdrażany w każdym utworze – był w kontekście nowej płyty naszym punktem wyjścia ­– dodaje saksofonista.

Natychmiast zauważalnym efektem odmiennej techniki pracy są zmiany w strukturach kompozycji – pierwszy plan okupuje saksofon, często zapętlony i nawarstwiający się, uciekający w improwizacje, ale również wygrywający konkretne, łatwo przyswajalne tematy. Towarzyszy mu wyrazista elektronika i punktująca, mocna sekcja rytmiczna (z nowym basistą Grześkiem Chudzikiem). Płyta składa się z pięciu ekstremalnie zróżnicowanych kompozycji, obrazujących tytułowe emocje – od hipnotyzującej Radości, po wściekłą i rozpędzoną Złość. Grupa zaprezentowała nowe, zwarte i organiczne brzmienie, emanujące w wielu fragmentach nie tylko jazzowym rozedrganiem, ale też i rockową energią.

Skład:

Rafał Wawszkiewicz – saksofony

Grzegorz Chudzik – basy

Michał Głowacki – elektronika, komputery

Arek Lerch – perkusja

Lista utworów:

1. Radość

2. Złość

3. Strach

4. Wstręt

5. Smutek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s