Bert Gra „Zegar Tyka”

“Zegar Tyka” to pierwszy singiel projektu Bert Gra. Do utworu powstał klip, który można obejrzeć za naszym pośrednictwem. Utwór opowiada o życiu w dużym mieście i czasie, który nieco inaczej w nim płynie.

Numer napisałem pewnego samotnego poranka, niedługo po mojej przeprowadzce do Warszawy. Wziąłem gitarę i leniwie zacząłem grać – tak powstał pierwszy riff. Dołączyłem do tego bas i prosty bit. Podłączyłem niedługo później mikrofon – nucąc pierwsze „Zegar Tyka” i melodię zwrotki. Nieco później dodałem syntezatory i różnego rodzaju smaczki.  Okazało się, że nastrój świetnie nadaje się do przemyśleń, które we mnie kłębiły się  – związanych z życiem w dużym mieście, którego wcześniej nie znałem. – jak informuje artysta i dodaje:

Inspiracje tutaj były różnorodne – oczywistą wydaje się chociażby Podsiadło i jego „Małomiasteczkowy”, z drugiej strony indie-rock – gitara w referenie – połączona z funkującym sznytem – wszak uwielbiam stare numery funky czy disco. Ważne dla mnie było stworzenie nieco leniwej, monotonnej harmonii i dynamiki numeru – naśladującej ten codzienny, schematyczny bieg życiowej gonitwy. Złamałem też rytm utworu, przez sekcję rytmiczną i szeptane dośpiewki, które w refrenie idą trochę „pod włos”.

Muzyka i tekst – Bertrand Abramczyk
Gitara – Michał ‘Bateria’ Bagiński
Bas – Krystian Zemanowicz
Produkcja i aranżacja – Bertrand Abramczyk, Michał ‘Bateria’ Bagiński, Krystian Zemanowicz
Realizacja, mix i mastering – Michał ‘Bateria’ Bagiński – BAT Studio
Grafika – Mariusz Sawiński

Nazywam się Bertrand, a mój projekt Bert Gra. Gra słów i rytmu, zabawa klimatem.

Projekt, który powstał w czasach zarazy jako odskocznia od szarej – zdalnej – rzeczywistości i promyk nadziei w pokręconym świecie. Ma swoje początki jednak wiele lat temu, kiedy grałem w różnych zespołach i projektach – studenckich, rockowych ale nie tylko – gdzie byłem wokalistą i pisałem teksty. W międzyczasie komponowałem również swoje utwory. W pandemicznej rzeczywistości w końcu zdecydowałem się na grę i postanowiłem spiąć projekt w całość – w wirtualną formę życia. Inspiruję się muzyką polską – sceną popową i alternatywną – jak chociażby Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, zjawiskami kulturowymi takimi jak Męskie Granie, ale też gwiazdami zagranicznymi jak np. Imagine Dragons czy grandson. Cenię w muzyce nowoczesny, elektroniczny sznyt, dobry beat i funkowy vibe, a z drugiej strony gitarowe granie i klasyczne, piosenkowe, proste formy. Tym jest właśnie Bert Gra – moją własną muzyczną grą, do której zapraszam teraz Ciebie.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s