Wojciech Ciuraj „Z kamienia i nocy”

15 maja ukaże się czwarty solowy album Wojciecha Ciuraja zatytułowany „Kwiaty na Hałdzie”. To trzecia i ostatnia część Tryptyku Śląskiego, przygotowywanego z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich. Album promuje singiel „Z kamienia i nocy”, do którego powstał teledysk.

Wojciech Ciuraj jako historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji, postanowił połączyć swoje zainteresowania w jednym ambitnym projekcie.

Poprzednie części tryptyku – „Iskry w Popiele” oraz „Dwa Żywioły” okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj promował ten materiał między innymi w Japonii, gdzie płyty doczekały się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na tych wydawnictwach byli Józef SkrzekMarian DziędzielPiotr Schmidt i Abradab.

fot. okładka płyty

„Kwiaty na Hałdzie” to najmroczniejszy i najbardziej gitarowy album Ciuraja. By jak najlepiej opowiedzieć historię III Powstania Śląskiego, lider Walfad ponownie miesza gatunki i szuka nowych form wyrazu. Jego eklektyczne podejście do współczesnego rocka progresywnego sprawia, że każda kolejna płyta wymyka się muzycznym szufladkom. Ponownie jak w przypadku poprzednich części „Tryptyku Śląskiego” Ciurajowi towarzyszą wspaniali muzycy wywodzący się ze Śląska – między innymi Apostolis Anthimos (SBB), Karolina Skrzyńska (Lion Shepherd), czy wielka nadzieja polskiego jazzu, saksofonistka Marta Wajdzik.

„Kwiaty na Hałdzie” pokazują szerokie zainteresowania muzyczne Ciuraja. Na płycie usłyszymy analogowe instrumenty klawiszowe, agresywne gitarowe riffy, elementy charakterystyczne dla rock-opery, mandolinę, saksofon, lirę korbową, a także ludowy zespół śpiewaczy – Olzanki. Wszystkie te elementy przefiltrowane przez wrażliwość autora dają niepowtarzalny rezultat. Wydawcą albumu jest wytwórnia Emet Records. Jesienią tego roku wszystkie trzy części tryptyku ukażą się na winylu w formie ekskluzywnego boxu.

Skład zespołu:

Wojciech Ciuraj – wokal, gitara, mandolina, muzyka, teksty

Apostolis Anthimos – gitara

Daniel Kurtyka – gitara

Karolina Skrzyńska – wokal, lira korbowa

Marta Wajdzik – saksofon

Dawid Makosz – instrumenty klawiszowe

Krzysztof Walczyk – organy hammonda, moog

Klaudia Wachtarczyk – gitara basowa

Jakub Dąbrowski – perkusja

„Olzanki” – wokal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s