t dot est “SxMBA”

“SxMBA” to pierwszy singiel zapowiadający kolejny album jednoosobowego projektu t dot est. Utwór balansuje pomiędzy elektroniką, afrobeat czy IDM, a w nagraniach wzięli udział między innymi Daniel Mwangalalo pochodzący z Kongo oraz Amandla urodzona w Zimbabwe. Singiel jest zaśpiewany w dwóch językach – Suahili oraz Shona.

Nazwa singla “SxMBA” to neologizm nawiązujący do słowa “lew”, które wynika z połączenia dwóch języków, Suahili oraz Shona. Całość utworu jest zbudowana na mocnym eletroniczno-organicznym rytmie, który powstał poprzez zmieszanie naturalnych instrumentów oraz syntezatorów. Singiel jest zapowiedzią płyty, która w swoim koncepcie opierać ma się głównie na głosie ludzkim, rytmie oraz instrumentach akustycznych. Dopełnieniem kompozycji są syntezatory.

Piosenka jest o lwie, gatunku wymierającym. Wielokrotnie, gdy zadawałem pytanie, czy ktoś widział lwa w jego naturalnym środowisku, otrzymywałem odpowiedź, że należy się pospieszyć. Utwór jest odniesieniem do ginących gatunków. Tych, które można jeszcze jeszcze zobaczyć w ich naturalnym środowisku, ale też o tych, których zobaczyć już nie będziemy mieli okazji. W utworze znajdziecie również staroafrykańską pieśń religijną – mówi t dot est o singlu.

t dot est to jednoosobowy projekt, który powstał w 2014 roku. Reprezentuje gatunki na pograniczu IDM, folku, ambientu czy jazzu. Artysta współpracował między innymi z Jakubem Żyteckim, Jexusem, Susanną Jara, Simenem Kiil Havorsenem, Julie Hasfjord, Cinar Timur, Szymonem Miką i wieloma innymi. Do tej pory ukazał się łącznie 7 konceptualnych płyt nakładem ONIONWAVE oraz RUSKA BURSA. Nieodłącznym elementem muzyki t dot est jest głos ludzki, przeważnie w postaci damskiego śpiewu operowego lub folkowego. Inspiracjami t dot est są twórcy łączący ze sobą świat muzyki elektronicznej i akustycznej tj. Nils Frahm czy Kiasmos, a także reprezentanci IDM tacy jak Apex Twin czy Fizzarum. Czerpie również z twórczości artystów jazzowych tj. Svensson Trio czy Tord Gustavssen. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s