100 najodważniejszych polskich piosenek [RECENZJA]

Nieznane historie, dziesiątki wypowiedzi artystów, zaskakujące kulisy powstania 100 utworów, skandale i kontrowersje. Co łączy Kazika, Maćka Maleńczuka, Kaliber 44, Liroya, Izabelę Trojanowską,
Armię, 2 plus 1, Peję, Natalię Przybysz, Brygadę Kryzys i wielu innych artystów? Odpowiedź znajdziesz w tym jedynym w swoim rodzaju wydawnictwie: „100 najodważniejszych polskich piosenek”.

Odważna książkana trudne czasy!

#MUZYKAJESTWAŻNA

Jako tekściarka z krwi i kości lubuję się przede wszystkim w pisaniu piosenek o rzeczach ważnych. Nie zawsze się da (śmiech) ale szczególne miejsce w moim sercu mają utwory niosące przekaz, odnoszące się do otaczającej nas rzeczywistości („Anioły”, „Psalm dzieci wojny”,) czy te, które są swoistym katharsis zarówno dla artysty jak i dla jego słuchaczy. Z tego też powodu do pozycji „100 NAJODWAŻNIEJSZYCH POLSKICH PIOSENEK” sięgnęłam z wielkim entuzjazmem, głodna poznania ich genezy i uzyskania odpowiedzi na odwieczne pytanie „co autor miał na myśli?”.

Z przekazem utożsamiam się w 100%: #muzykajestważna

Pozycja z pewnością zaskakuje nie tylko bogactwem reprezentowanego repertuaru (alternatywa, punk rock, hip hop, rap, poezja śpiewana, blues, pop, pop-rock, rock i nawet jedna jazzowa perełka), jego doborem, ale i historiami opowiadanymi nie tylko przez autorów książki, lecz również przez osoby mające swój żywy udział w tych historiach (twórcy, artyści czy krytycy). Poza historycznym nie brak kontekstu społecznego i jakże często politycznego – kto nas inspiruje bardziej od polityków? (śmiech przez łzy). Wbrew wszelkiej logice utwory zostały zaprezentowane w kolejności alfabetycznej – nie chronologicznej – i chyba dobrze się stało. Ta nieprzewidywalność mnie osobiście zaintrygowała i jeszcze bardziej wciągnęła.

Gratulacje i znanie dla autorów za ogrom pracy, wiedzy i umiejętność przekazania jej w tak niebanalny, ciekawy i wyczerpujący sposób (kolejność dowolna!). Dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji, który trafił do redakcji wraz z dołączanym do wydawnictwa singlem, nagranym specjalnie na tę okazję. Publikacja jest fantastyczną podróżą przez wiele dekad polskiej muzyki. Szczerze polecam!

Beata Ejzenhart-Ismayilov - redaktor naczelna M MAG 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ: https://muzykajestwazna.pl

O autorach:

Jakub Krzyżański

Dziennikarz, bloger, recenzent muzyczny. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2015-2016 związany z Radiem Eska. Współpracuje z portalem Psychosonda.pl. Obecnie prowadzi na YouTube program pt. Kultowe polskie płyty. Wieloletni bywalec Przystanku Woodstock i Pol’and’Rock Festivalu.

Marcin Mieszczak

Przedsiębiorca, muzyk, dziennikarz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 13 lat prowadzi agencję marketingową e-words. Miłośnik winyli, beat generation i Boba Dylana, założył pierwszy polski portal o kulturze winylowej Psychosonda.pl. Zdecydowanie uważa, że #muzykajestwazna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s