Duxius odsłania kolejne oblicze w singlu „Daredevil” w nowej odsłonie

Duxius wraca do korzeni i ponownie zabiera nas w taneczną podróż wraz z alternatywną wersją znanego już singla Daredevil.

Duxius to absolutny powiew świeżości na polskim rynku muzycznym. Liderce zespołu Edycie Rogowskiej nie brakuje pomysłów na zatrzymanie słuchacza i obdarowanie go nie tylko kanonadą zaskakujących dźwięków, ale i kadrów, tworząc przy tym przestrzeń do zatracenia się w lirycznej głębi. Dzięki temu Duxius to zupełnie kompletny projekt.

Singiel Daredevil zapoczątkował przygodę zespołu z debiutanckim albumem — Remanence. Utwór był do tej pory znany w polsko-angielskiej wersji językowej. Idąc jednak tropem nazwy grupy — Duxius, która odwołuje się do fuzji na przeróżnych płaszczyznach artystycznych, nie dziwi fakt, że znany już materiał ewoluuje, tworząc nowe projekty, czego przykładem jest utwór Daredevil w wersji alternatywnej.

To solidna dawka funk’owych brzmień, osadzonych w legendarnych wpływach lat 80. Piosenka opowiada o podróży poznania, jaką każdy odbywa w swoim życiu. Moment, kiedy dojrzewa w nas zrozumienie świata jest wyjątkowy — nie tylko emocjonalnie akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, ale także otaczające nas zjawiska. Tytułowy „Daredevil”, będący uosobieniem śmiałości i odwagi tli się w wielu z nas, lecz często jest niezrozumiany, odbierany jako coś zbyt szalonego, niebezpiecznego.

Duxius o swoim najnowszym singlu:
Tak naprawdę “Daredevil” od razu powstał po angielsku. Finalnie zdecydowałam, że na płycie pojawi się jednak w mieszanej polsko-angielskiej wersji, aby zbadać reakcję słuchaczy. Po wydaniu albumu, na którym pojawiło się wiele utworów po polsku, zamarzyło mi się jednak powrócić do źródła tego utworu, który od początku odsłaniał mnie przed światem, odkrywał wszystkie moje karty. Siłą sprawczą w moim życiu są emocje i różnego rodzaju bodźce. Przeżywanie ich, próby rozszyfrowania kodu do samej siebie to całe moje życie. Teraz już wiem, czego potrzebuję, żeby zachować pewną równowagę i móc oddawać światu swoją energię, szczególnie tę wyrażoną artystycznie.

Klip do odświeżonej wersji utworu Daredevil został stworzony razem z grupą młodych filmowców ze szkoły Art On The Run w Berlinie, którzy widząc występującą przed nimi artystkę, mogli wcielić się w prawdziwych maestrów swojego fachu. Nic więc dziwnego, że połączone w artystycznym biegu wrażliwości twórców starły się ze sobą, tworząc tym samym ujęcia wyjęte niczym z klimatów filmów Davida Lyncha.

Daredevil w wersji alternatywnej zapowiada serię nadchodzących premier spod szyldu Duxius, które złożą się na EP-kę domykającą zeszłoroczną premierę albumu Remanence.

Duxius to solowy projekt muzyczny Edyty Rogowskiej – kompozytorki, autorki tekstów, instrumentalistki oraz wokalistki mieszkającej w Berlinie, który w 2022 roku zadebiutował albumem Remanence. Wydawnictwo, będące połączeniem wielu artystycznych światów z marszu stało się jedną z najciekawszych premier 2022 roku. Utwory z tej płyty można było usłyszeć w takich rozgłośniach, jak Radio 357, Radio Nowy Świat, Czwórka, Radio Katowice, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Szczecin, Radio Eins czy Radio Afera.

Zespół charakteryzuje różnorodność i łączenie – nie tylko brzmień czy odmiennych form sztuki. Duxius to również – jak sama nazwa wskazuje – fuzja językowa, bowiem piosenki projektu powstają aż w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim. Eklektyzm projektu odzwierciedla się również w jego brzmieniu, które bazuje na szeroko pojętej alternatywie, lecz śmiało zahacza o – często odległe od siebie gatunki – takie jak funk, indie, elektronika, rock, a nawet jazz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s