„Korytarze”: Joanna M. Vorbrodt zaprasza do swojego świata

Wartość utworów muzycznych nie polega na ich doskonałości, lecz wrażeniu i emocjach, jakie wywołują u słuchaczy. To wiemy od dawna. Na własnej skórze a właściwie twórczości przekonała się o tym Joanna M. Vorbrodt, songwriterka i poetka z podwarszawskiej Krainy Narwi. Bo to właśnie słuchacze, zachwyceni i poruszeni jej ubiegłorocznym albumem „Korytarze”, stali się motorem napędowym dla powstania nowej edycji płyty. Album, dostępny dotychczas w serwisach streamingowych, 14 lutego ukazał się na płycie CD wzbogacony o premierowy utwór.

16 marca o godzinie 18:00 Scenie Domu Literatury w Warszawie odbędzie się koncert promujący ten album.

„Korytarze” to płyta-zaproszenie. Zaproszenie do świata Joanny M. Vorbrodt. Świata muzycznego, magicznego i motywującego do marzeń. I choć artystka wykonuje tu kompozycje do wierszy innych poetów, ten świat jest bardzo jej: pełny wysmakowanych dźwięków, lirycznych tekstów i intymnego klimatu. Znajdziemy w nim 11 utworów skomponowanych do wierszy m.in. Janusza Kondratowicza, Pawła Bilińskiego, Zbigniewa Jerzyny, Zofii Mikuły, Romana Śliwonika, Marka Wawrzkiewicza, Pawła Łęczuka i Marii Żywickiej-Luckner. Wyjątek stanowi utwór „Karuzela”, do którego tekst napisała sama artystka.

Na pierwszy rzut ucha odnajdziemy tu ślady ścieżek wytyczonych przez poprzednie albumy – „Nie ma przypadków” (2013) i „Punkty zwrotne” (2018): dźwięki instrumentów klawiszowych i gitar, często finezyjnie połączone z elektroniką. Rozbudowane aranżacje przeplatają się jednak częściej z bardziej oszczędnymi środkami wyrazu, solowe partie gitar z delikatniejszym brzmieniem klawiszy, a charakterystyczne wokalizy z wokalem subtelnym i stonowanym. Joanna M. Vorbrodt niezwykle umiejętnie dobiera środki tak, aby jak najlepiej zaprezentować piękno i głębię tekstu. Mimo całej palety barw, podążając przez kolejne „Korytarze” jesteśmy pewni, że znajdujemy się w określonym, dobrze przemyślanym, muzycznym uniwersum. W świecie bliskim, intymnym, frapującym i skłaniającym do refleksji. I takim, wobec którego nie potrafimy pozostać obojętni.

Nowością w tym zestawie jest zamykający płytę utwór „Z dziewczynką w tle”. Oparty na prawdziwej, poruszającej historii wiersz Aldony Borowicz stał się kanwą najbardziej niepokornej kompozycji na płycie, w której odnajdziemy zarówno zadziorny wokal, rytmiczne pulsowanie fortepianu, jak i dobrze znane dźwięki spod pióra… Mozarta. Ten wiersz jest mi szaleńczo bliski – mówi Joanna M. Vorbrodt. Po jego wysłuchaniu ciężko mieć co do tego jakiekolwiek wątpliwości.

SŁUCHAJ W STREAMIE

Jeszcze kilka miesięcy temu Joanna M. Vorbrodt postrzegała „Korytarze” jako artystyczny przystanek na drodze do trzeciego w pełni autorskiego albumu. Dziś przyznaje: Płyta, która miała być jedynie przystankiem, stała się ważną pozycją w moim życiu. Reakcje słuchaczy dowodzą, że nie tylko jej.

Tytuł albumu: Korytarze
Wykonawca: Joanna M. Vorbrodt
Kompozycje: Joanna M. Vorbrodt
Muzyka, mix, mastering: Romuald Vorbrodt
Nagranie: Atmosfera Tymczasowości

Album „Korytarze” ukaże się 14 lutego na płycie CD nakładem Luna Music. Jest także dostępny w serwisach streamingowych Spotify, iTunes, Tidal i Deezer oraz w dystrybucji cyfrowej.

JOANNA M. VORBRODT

Choć śpiewa od zawsze, jej fonograficzny debiut przypadł na rok 2011, kiedy na przygotowanej przez Piotra Kaczkowskiego płycie prezentującej młodych artystów „Minimax.pl 6” znalazł się utwór „Obudź się. Warszawa”. Sukcesy odnosiła jednak już wcześniej – w 2009 roku jej piosenka „Nie jestem online” zajęła drugie miejsce w regionalnym etapie ogólnopolskiego konkursu Polskiego Radia „Przebojem na antenę 2009”. Od 2013 roku jest związana z Wydawnictwem Muzycznym Luna Music Polska. Na swoim koncie ma trzy płyty: „Nie ma przypadków” (2013) i „Punkty zwrotne” (2018). W czerwcu 2022 dołączyła w wersji cyfrowej do nich trzecia – „Korytarze”– która 14 lutego br. ukaże się na płycie CD.

W twórczości artystki ważne miejsce zajmuje poezja. Jej wiersze ukazują się regularnie w antologiach poetyckich i pismach literackich. Publikowała m.in. w Poezji Dzisiaj, Kwartalniku AKCENT, Migotaniach i Przejaśnieniach, Portrecie, Kwartalniku Literacko-Kulturalnym „LiryDram”, Magazynie Materiałów Literackich CEGŁA, Gazecie Kulturalnej, Akancie, kwartalniku kulturalnym OBOK, Arkuszach Literackich, Zeszytach Poetyckich, Kwartalniku literacko-artystycznym SZAFA, HELIKOPTER OPT, Kwartalniku Kulturalnym Nowy Napis i in. Od 2015 roku jej wiersze ukazują się w Antologii Warszawskiej Jesieni Poezji. Do płyty „Punkty zwrotne” (2018) dołączona była także książka z wierszami artystki. Na swoim koncie ma nagrody, m.in. Instytutu Literatury za zestaw wierszy zatytułowany „W szaleństwie realizmu” – tomik poezji został wydany przez Wydawnictwo Adam Marszałek i nagrodę literacką ZAMIAST RECENZJI przyznaną za „Suitę poetycko-muzyczną VORBRODT’44”.

Joanna M. Vorbrodt jest propagatorką twórczości poetów współczesnych. Od kilku lat wierszy w jej interpretacji można wysłuchać w warszawskim Domu Literatury czy Klubie Księgarza podczas festiwalu Warszawska Jesień Poezji. Swoje interpretacje piosenek i wierszy Janusza Kondratowicza zaprezentowała podczas koncertu przy pawilonie edukacyjnym „Kamień” w Warszawie, na wielkiej łące nad Wisłą. Wykonywała także wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i mniej znanego poety Jerzego Zagórskiego, które spotkały się z ciepłym przyjęciem słuchaczy.


Lista utworów:

 1. Niedziela – wiersz: Janusz Kondratowicz
 2. Wiesz, bo ja nie jestem rozmienialna – wiersz: Magdalena Gałkowska-Borowska
 3. Dzieje się miłość – wiersz: Marek Wawrzkiewicz
 4. Korytarze – wiersz: Paweł Biliński
 5. Grudzień 2009 – wiersz: Maria Żywicka-Luckner
 6. Ponadpodstawowi – wiersz: Zofia Mikuła
 7. Solaris – wiersz: Paweł Łęczuk
 8. Wczoraj nagle szklanka wypadła mi z rąk – wiersz: Zbigniew Jerzyna
 9. Karuzela – wiersz: Joanna M. Vorbrodt
 10. I nic – wiersz: Roman Śliwonik
 11. Z dziewczyną w tle – wiersz: Aldona Borowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s