Honorata Skarbek z osobistym utworem o współuzależnieniu: „Nałóg to choroba całej rodziny”

Honorata Skarbek zaprezentowała nowy singiel „Ogień”, w którym poruszyła temat współuzależnienia.

Ogień. Jeden z czterech żywiołów. Niszczycielski, a zarazem dający ciepło, schronienie, światło, poczucie bezpieczeństwa. Ten dualizm ognia można porównać z relacjami między ludźmi. Ogień, który początkowo nadaje związkowi ciepła, podgrzewa emocje i uczucia, potrafi to uczucie zamienić w zgliszcza siejąc spustoszenie. O niszczycielskiej potędze metaforycznego żywiołu śpiewa w swoim najnowszym singlu Honorata Skarbek, która od zawsze przekuwa w nuty i słowa swoje doświadczenia, emocje, nadając im znaczenie. Wszystko czego doświadczamy jest dla nas lekcją, nauką, doznaniem, których nie należy się wyzbywać, a czerpać i wyciągać wnioski. Po odpowiednim przepracowaniu udaje nam się wychodzić zwycięsko.

Cieszę się, że to właśnie w muzycznej formie mogę dzielić się z innymi częścią swojego życia, o której nigdy nie mówię publicznie. Mam nadzieję, że pomoże to zarówno mi, jak i innym, którzy tej pomocy i wsparcia potrzebują – tymi słowami Skarbek zaprasza do odsłuchania jej nowego kawałka.

SŁUCHAJ W STREAMIE

W przejmującym teledysku, którego scenarzystką i współreżyserką jest sama Honorata Skarbek, historię związku opowiada dwójka osób z programu Top Model piękna Michalina Wojciechowska i charyzmatyczny Arkadiusz Pydych. Klip porusza problem uzależnienia oraz współuzależnienia. Artystce zależało na przedstawieniu tego problemu, jako wciąż dynamicznie rozwijający się problem społeczny, stąd pojawiające się na końcu alarmowe numery telefonów dla osób zmagających się z uzależnieniem oraz osób współuzależnionych i szukających pomocy.

Przy okazji premiery najnowszego singla Honorata postanowiła wykorzystać swoje ogromne zasięgi do zwiększenia świadomości na temat tego problemu. W tym celu gwiazda połączyła siły z Joanną Flis, terapeutką specjalizującą się w psychoterapii dla uzależnionych / współuzależnionych, autorki książki „Współuzależnieni”.

W Polsce żyje około kilkunastu milionów osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i zachowań (jak hazard czy uzależnienie od internetu). W tym od 2 do 3 milionów osób uzależnionych jest od alkoholu. Część z tych osób straci w wyniku uzależnienia życie, bo każdy nałóg to choroba, a nieleczona prowadzi do śmierci. Uzależnienie trudno jest zatrzymać w pojedynkę, dlatego sięganie po pomoc to sposób na ratowanie życia. Nieleczona choroba zawsze postępuje, niszcząc coraz bardziej zdrowie i życie osoby uzależnionej i jej bliskich.

Współuzależnienie dotyka dużą część osób będących w bliskich relacjach z uzależnionymi, bo nałóg to choroba całej rodziny. Współuzależnienie prowadzi do depresji, zaburzeń lękowych lub PTSD. Niekiedy prowadzi do uzależnienia od leków uspakajających lub alkoholu. Łączenie leków z alkoholem grozi śmiercią. Współuzależnione osoby narażone są na przemoc, o której wstydzą się głośno mówić. Osoba współuzależniona za wszelka cenę próbuje „uratować”, zmienić kogoś, kto jest uzależniony, często kosztem własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Współuzależnieni potrzebują pomocy, częściej niż im się wydaje dlatego warto ich wspierać zamiast oceniać.

Sięganie po pomoc to akt odwagi, nie słabości!

Informacje o pomocy: www.kcpu.gov.pl/kategoria-projektow/informacje-o-pomocy/

Informacje o leczeniu i profilaktyce: www.kcpu.gov.pl/kontakt

Mapa placówek lecznictwa odwykowego dla uzależnionych i współuzależnionych: www.kcpu.gov.pl/mapa

Poradnia narkotykowa on-line: www.narkomania.org.pl

Poradnia uzależnień behawioralnych on-line: www.uzaleznieniabehawioralne.pl/poradnia-online

Pomarańczowa linia dla młodych ludzi nadużywających alkoholu i ich rodziców: 801140068

Niebieskiej linia dla ofiar przemocy: 800120002

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s