Great September: Dziewięć koncertów na scenie Dr. Martens – od indie folku po hardcore punk

Od Pete’a Townshenda z The Who przez Sida Viciousa z Sex Pistols po Joe Strummera z The Clash – w drugiej połowie lat 70. tam, gdzie dochodziło do wydarzeń zmieniających historię muzyki, każdy nosił Docsy. Ta kultowa już marka od lat jest blisko muzyki, wspiera artystów i artystki na całym świecie. Dlatego Scena Dr. Martens w klubie DOM, który był jedną z pierwszych inicjatyw OFF Piotrkowskiej,  jest tego doskonałym przykładem i potwierdzeniem.

Przez trzy dni (20-22 października) w Łodzi, w ramach festiwalu Great September na Scenie Dr. Martens wystąpią obiecujący debiutanci. Część muzyków ma już za sobą występy na największych festiwalach w Polsce, będą też zespoły zasłużone w swoich niszach gatunkowych, gdzie każdy doskonale zna ich nazwy. We czwartek będzie najgłośniej – noise wymiesza się z black metalem i hardcore punkiem, w piątek usłyszymy muzykę gotową do podboju rozgłośni radiowych, a sobota będzie swoistym połączeniem tych skrajności.

Great September to festiwal różnorodny nie tylko od strony muzycznej, ale również ze względu na sposób doświadczania muzyki. Część wydarzeń odbędzie się na dużej plenerowej scenie, inne – jak te na Scenie Dr. Martens – pozwolą na bliższe spotkania z artystami i artystkami, których od publiczności będzie dzieliło zaledwie kilka kroków.

Festiwal obejmuje kilkanaście łódzkich klubów, w których zaplanowane jest ponad sto koncertów oraz część konferencyjną.

Scena Dr. Martens, klub DOM, OFF Piotrkowska
20 października (czwartek)

Larmo
Mirosław Matyasik to jedna z kluczowych postaci w rozwoju polskiego industrialu. Tworzy od połowy lat 90., najpierw pod szyldem C.H. District, później wraz z grupą Suka Off wyspecjalizowaną w sztuce wizualnej, a obecnie działa pod szyldem Larmo, co po śląsku oznacza „harmider”. Muzyka projektu oscyluje pomiędzy brutalnym noisem, agresywnymi, tanecznymi bitami a utrzymanym w średnim tempie połączeniem industrialu z grindcorem jak w najnowszym singlu, nagranym wraz z Pachem (wokalistą Hostii) „Flat Breath”.

Gruzja
„Być może Gruzja to żart o powadze, a być może bardzo poważnie mówimy o żarcie” – tak zespół opisał swój charakter w wywiadzie dla portalu Soundrive, a w tej dwoistości kryje się jego esencja. To black metal tworzony bez śmiertelnej powagi, niekiedy tak daleko przekraczający gatunkowe granice, że trudno przypisywać mu jednoznaczną przynależność, za co jedni ich kochają, drudzy nienawidzą, a jeszcze inni kochają nienawidzić.

Jad
Muzycy Calm the Fire, Government Flu, Drip of Lies, Limp Blitzkrieg czy The Stubs po połączeniu sił pod szyldem Jad grają dokładnie tak, jak się nazywają – szybko i agresywnie, a w dodatku z tekstami w języku polskim i wyraźnymi odniesieniami do Siekiery czy najstarszych nagrań Armii i Abaddon. Mogłoby się wydawać, że to dość wąskie ramy stylistyczne, ale zespół trafił do szerokiego grona publiczności i dzielił sceny z tak różnorodnymi kapelami jak Touché Amoré, Nagrobki, Full of Hell albo Kat & Roman Kostrzewski, a także wystąpił na Jarocin Festiwal, Soundrive Festival i Summer Dying Loud.

21 października (piątek)
Sophie Szklarska
Po wydaniu dziewięciu singli Sophie Szklarska dała się poznać jako wokalistka, producentka i autorka tekstów z ogromnym talentem zarówno do tworzenia nastrojowych muzycznych pejzaży przybarwionych odrobiną mroku, jak i układania błyskawicznie wpadających w ucho melodii. Balansuje przy tym na z roku na rok coraz cieńszej granicy pomiędzy mainstreamem a podziemiem – jej utwory sprawdziłyby się równie dobrze w maleńkim, alternatywnym klubie, jak i na dużej scenie festiwalu o wielotysięcznej publiczności.

Jakub Skorupa
Śląski singer-songwriter zadebiutował dopiero po trzydziestce, ale wystarczyło kilka miesięcy, by z postaci kompletnie anonimowej przeobraził się w barda szarej codzienności, którego chcą słuchać tysiące fanów i fanek. Jakub Skorupa śpiewa o rzuceniu pracy w korpo, o toksycznym związku, o dorastaniu z muzyką Kazika i Nirvany, śpiewa o przyziemnych sprawach, ale w sposób tak emocjonalny i bezpośredni, ze urastają do rangi wielkich osobistych wydarzeń. Nie bez przyczyny debiutancki album (wydany na początku tego roku) zatytułował „Zeszyt pierwszy” – faktycznie sprawia wrażenie zbioru intymnych tekstów zapisanych w skrywanym przed całym światem zeszycie.

WaluśKraksaKryzys
Pierwszy materiał Walusia („MiłyMłodyCzłowiek”) ukazał się pod szyldem Trzech Szóstek, nieodżałowanego, maleńkiego i niszowego wydawnictwa z całkiem dużą siłą przebicia. Wystarczyło jej na tyle, by kolejnymi utworami zainteresowało się Mystic Production, a album „Atak” okazał się jedną z najważniejszych ubiegłorocznych premier, windującą jego autora na listy przebojów i wysokie pozycje w festiwalowych rozpiskach. Z jednej strony czuć w nim punkowego, bezkompromisowego ducha; z drugiej ubranego w do tego stopnia przebojową formę, że nic nie stanie mu na przeszkodzie w podbiciu serc tłumów.

22 października (sobota)
Daria ze Śląska
Wytwórnia Jazzboy Records ma niebywałe wyczucie do łagodnej, nieco melancholijnej, chwytającej za serce muzyki rezonującej z dziesiątkami osób. Jej odkryciami są Kortez i Kaśka Sochacka, a najnowsze to Daria ze Śląska, artystka z zaledwie dwoma singlami na koncie, ale z już wyrazistym charakterem i ogromnym potencjałem. Debiutancki album solowego projektu Darii Ryczek-Zając ukaże się na początku 2023, a najnowszy utwór („Dziewczyna z tatuażem”) wyprodukował Kuba Dąbrowski, współpracownik Jakuba Skorupy.

Martin Lange
Marcin Makowiec i Michał Lange dopiero co wydali debiutancki album, ale debiutantami bynajmniej nie są – wcześniej współpracowali między innymi z Rosalie, Reni Jusis, Michałem Szpakiem, Ofelią czy Kasią Lins, zarówno w rolach muzyków, jak i producentów. Wszystkie te doświadczenia wpłynęły na kształt ich własnej muzyki, która oscyluje pomiędzy indie popem a rockiem i wydaje się być wręcz skrojona pod duże sceny, na których najpewniej duet prędzej czy później zadomowi się na dobre.

Krzta
„Żółć. Niszczenie. Zgliszcze.” – każde ze słów w tytule ostatniego albumu olsztyńskiego zespołu oddaje jego charakter. Brzmienie Krzty można usytuować pomiędzy sludgem, noisem a math-metalem podszytymi potężną dawką emocji. „Mroczne barwy czy brak nadziei wolę wepchnąć w ramy muzyczne i wypluć je w formie albumu, niż borykać się z nimi na co dzień” – przekonywali muzycy w rozmowie z portalem Soundrive i dokładnie to emanuje od każdego odgrywanego przez nich dźwięku.

Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 20-22 października w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi.

Na festiwalu wystąpią m.in.: Ralph Kaminski, Bedoes, Kortez, Błażej Król, Kacperczyk, Kinny Zimmer, Julia Wieniawa, Belmondawg / Expo 2000, Igor Herbut, waluśkraksakryzys,  Rubens, Szczyl Live, Frank Leen, bryska, Michał Anioł, asthma, Barto Katt, Lackluster, Dłonie, Kryształy, Karolina Błońska, Atlvnta, Jakub Skorupa, Miły ATZ, Ofelia, E V, Miss Ann, Guest Julka, Róża, Panilas, Gruzja, Hela, Lor, Franio Mucha, ex-us, Luna, Runforrest, Dawid Grzelak, The Small Town Kids, Marie, Dawid Tyszkowski, Jann, Bartek Deryło, Daria ze Śląska, KIWI, Verde, Sneaky Jesus, Youth Novels, The Saturday Tea, Mei Bee, Zalia, Dziwna Wiosna, Tony Yoru, Asl33p, drewnofromlas, Drobne Niepokoje, Franek Warzywa & Młody Budda, Sophie Szklarska, Palmy, mop, Sad Smiles, JAD, Ikarus Feel, Faustyna Maciejczuk, Paula Roma, Heima, Patryk Pietrzak, Oysterboy, Duchy, Walerian, Hela Me Ry, Postman, Eurodanek, Ril Anzy, Chair, Lia Sky, Klaudia Daliva, Klaudia Sobotka, Węże, Narbo Dacal, Wij, Martin Lange, Bambi, Ta Ukrainka, Kamil Hussein, Alfah Femmes, Król Słońce, Pavement Pizza, Aljas, The Bullseyes, Czechoslovakia, Maja Laura, Stanislavv, Kadabry Dyskety Kusaje, Ola Poskrop, Bobkovski, Ramisz, Kathia, MAS, Ewa Sad, Kisu Min, Milosz Paprocki, Ten Tonye, OvE, Larmo, Gimnastyka Artystyczna, midsommar, thekayetan, Klawo, Tropical Soldiers in Paradise, Giss, Zwidy, Pull The Wire, Optical Sun, Krzta.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Independent
Partner główny: Miasto Łódź
Mecenas: mBank, Mastercard
Sponsor: Czujesz Klimat? Rossmann
Partnerzy strategiczni: Łódzkie Centrum Wydarzeń, MAKiS, EC1
Partnerzy: Dr. Martens, Progressivo

Więcej informacji:
WWW: www.greatseptember.pl
Facebook: https://www.facebook.com/GreatSeptember
Instagram: https://www.instagram.com/great_september/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s