Praca nad debiutanckim materiałem To był najważniejszy moment dla nas jako twórców i zespołu – NoVela [WYWIAD]

Pochodzący z Warszawy zespół NoVela w składzie: Dominika Dmowska (wokal), Jan Niedzielski (gitara), Bartosz Turkowski (bas), Dawid Artyszuk (perkusja), Daniel Szulc (gitara, drugi wokal) 13 maja wydał minialbum (tzw. EP) „18 łez”. Utworem, który zapowiadał wspomniane wyżej wydawnictwo kompozycja o tym samym tytule, której premiera miała miejsce 11 lutego i spotkała się życzliwym przyjęciem mediów i fanów. Grupa swoją twórczością nawiązuje przede wszystkim do światowego pop rocka z najlepszych dla gatunku lat 80., ale i do melodyjnego rocka charakterystycznego dla polskiej muzyki wczesnych lat 90. Słychać inspiracje, ale nie kopiowanie schematów. Zespół bowiem aż iskrzy od własnych pomysłów aranżacyjnych, śmiało czerpiąc też z innych gatunków muzycznych i będąc otwartym na współczesne muzyczne trendy. O najnowszym wydawnictwie, planach koncertowych, muzycznych kolaboracjach i marzeniach w rozmowie z M MAG w imieniu zespołu opowiadają Dominika Dmowska i Jan Niedzielski.

M MAG: Który moment uważacie za pierwszy rozdział waszej muzycznej NoVeli?

NoVela: Jeśli chodzi o obecny projekt, którym jest zespół NoVela, to była to praca nad debiutanckim materiałem w 2019 i 2020 roku. To był taki najważniejszy moment dla nas jako twórców, jako zespołu.

M MAG: Jakie jeszcze ważniejsze rozdziały zaliczyliście po drodze?

NoVela: Wydanie wspomnianego materiału, pierwsze materiały promocyjne (w naszym wypadku były to przede wszystkim teledyski). Tzw. pierwsze reakcje na to, co obecnie robimy w kontekście muzycznym, były pewnego rodzaju nowym doświadczeniem.

M MAG: Jak wspominacie debiut w czasie pandemii?

NoVela: To był ciężki czas dla każdego. Przez pandemię premiera „39:54” była przekładana. Koncerty były nierealne. Praktycznie wszystko stało w miejscu i wydawało się, że jest pozbawione sensu.

M MAG: Opowiedzcie o procesie powstawania albumu 18 łez.

NoVela: Połączyliśmy siły z dwoma twórcami – Markiem Kościkiewiczem oraz Markiem Dutkiewiczem. Praca była zarówno zdalna, jak i bezpośrednia. W międzyczasie do ekipy dołączyli producencko Paweł Radziszewski oraz Agnieszka Burcan. Byli też muzycy sesyjni, który nagrali swoje partie do piosenki „18 łez”.

M MAG: Tytułowe „18 łez” to kompozycja napisana przez Marka Kościkiewicza, do której tekst napisał Marek Dutkiewicz. Po raz pierwszy ci dwaj legendarni twórcy zdecydowali się na współpracę. Jak ich do tego namówiliście?

NoVela: Tak, autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz, a kompozycyjnie za tę piosenkę odpowiada Marek Kościkiewicz. Tak, to była pierwsza taka okazja do współpracy między Panami. Marka Dutkiewicza zna nasz manager, Michał Bigoraj, dziennikarz. Natomiast my zespołowo poznaliśmy Marka Kościkiewicza. Obaj Markowie wyrazili chęć współpracy przy piosence dla nas, to było ciekawe doświadczenie. Nie
trzeba było ich długo namawiać na ten pomysł.

M MAG: Na minialbumie znajdą się także cover Urszuli „Powiedz, ile Masz lat” (z tekstem autorstwa Marka Dutkiewicza oraz produkcją m.in. Marka Kościkiewicza), utwór napisany (muzycznie i tekstowo) przez Marka Kościkiewicza oraz wasza autorska piosenka. Złapaliście przysłowiową „chemię” z Markami?

NoVela: Bardziej może z Markiem Kościkiewiczem, gdyż jest on muzykiem, tak jak my. To bardziej naturalne. Marek jest dosyć zajętym człowiekiem, ale na melodie, które można zaaranżować w coś większego, według nas zawsze znajdzie czas.

M MAG: Planujecie kontynuować te muzyczną kolaboracje?

NoVela: Na razie każdy ma swoje obowiązki i plany związane z własną działalnością. Jesteśmy jednak na to otwarci. Obecnie pracujemy nad nową muzyką, na razie indywidualnie.

M MAG: Nadzieja nie umiera?

NoVela: Jako ostatnia!  Albo jest matką głupich!

M MAG: Koncertujecie z materiałem z EP?

NoVela: Jeśli tylko mamy taką możliwość – tak. Planujemy wystąpić 29 lipca w Warszawie.

Czego nie wiedzą o was wasi słuchacze?

NoVela: Chyba wiedzą całkiem sporo – czego sami słuchamy, co finalnie gramy, co myślimy. Staramy się być czytelni w tych kwestiach.

M MAG: Do lotu czas się zbierać… gdzie lecieć?

NoVela: Przed siebie, ale w jakimś celu.

M MAG: Czego możemy wam życzyć?

NoVela: Szerszego odbioru naszej muzyki, żeby ludziom służyła nasza twórczość.

M MAG: Trzymam za to kciuki. Dzięki za rozmowę!

NoVela: Również dziękujemy bardzo.

Rozmowę przeprowadziła Beata Ejzenhart - Ismayilov, redaktor naczelna M MAG 
Odpowiedzi udzielali: Dominika Dmowska i Jan Niedzielski
Fot. Monika Olszewska

KUP ALBUM 18 ŁEZ

KUP ALBUM 39:54

M MAG POLECA:

NoVela w social mediach:

WWW: https://novelaband.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/officialnovela
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCFx9BTlZOd57WdvPBsr1Fuw
Spotify: https://open.spotify.com/artist/4NqhUAHRSiFLS2dVCKJuxz
Instagram: https://www.instagram.com/novela.band/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s