Album „WINDRAP!Orchestra”: Narodowa Orkiestra Dęta z legendami polskiego rapu

Projekt WINDRAP!Orchestra w unikalny sposób łączy symfoniczne brzmienia orkiestry dętej z hip-hopem. Na jego albumie, który ukazał się 22 kwietnia, udzielają się ikony polskiej muzyki – rapu i nie tylko.

Co może wyjść z połączenia sił pierwszej w Polsce symfonicznej orkiestry dętej oraz najlepszych raperów, producentów i kompozytorów znad Wisły? Lider projektu Windrap!Orchestra, Mariusz Dziubek (Narodowa Orkiestra Dęta) zaprosił do współpracy ścisłą czołówkę sceny hip-hopowej i producenckiej, dzięki czemu powstała unikalna fuzja potężnego, opartego na instrumentach dętych brzmienia z rdzennie hip-hopowymi rytmami.

W tym projekcie nie ma przypadkowych gości: Liroy, Vienio, Łona, Afrojax, Rahim, Kleszcz, Abradab, Grubson, Jarecki, Vixen, Mesajah i Kasta to żywe legendy sceny. Za beaty odpowiadają między innymi Abradab i Matheo. Wśród gości pojawiają się również folkowa Dagadana, zespół NO LOGO oraz Maria Sadowska.

Sięganie po brzmienia symfoniczne bywało uznawane za wyraz bezradności artystów duszących się w ramach własnego gatunku – dzięki odświeżonym aranżom mogli sprzedać ten sam produkt raz jeszcze. Tu o odgrzewaniu nie ma mowy, bo kompozycje są oryginalne, co czyni „Windrap!Orchestra” albumem unikalnym. Łączenie gatunków okazało się procesem naturalnym – muzycy, którym w teorii było do siebie bardzo daleko, zagrali tak, jakby urodzili się tylko po to, by razem stanąć na scenie.Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie i jej dyrygent Mariusz Dziubek zdążyli już wcześniej udowodnić, że potrafią zagrać wszystko – od klasyki muzyki poważnej poprzez filmowe szlagiery, popowe, rockowe i reggae’owe przeboje po pieśni religijne. Kooperacja z legendami hip-hopu, w tym Abradabem, autorem słynnego „Rap to nie zabawa już”, była jednak zupełnie nowym wyzwaniem.

– Siedząc pewnego wieczoru nad partyturą klasycznego dzieła w pełnym instrumentarium dęciaków, pomyślałem, że można pokazać połączenie orkiestry dętej ze zgoła odmiennym stylem muzycznym. Dlaczego nie hip-hop, rap? I tak się to zaczęło. Bardzo mi zależało, żeby pokazać orkiestrę dętą w ujęciu symfonicznym, elegancką, koncertową, połączoną z żywiołem i uliczną kulturą hip-hopu. Chciałem połączyć siłę, powiew, moc i blask dęciaków z ekspresją, rymem, rytmem, bitem, buntem i historią rapu – tak historię stojącą za powstaniem albumu streszcza Mariusz Dziubek.

Zaprezentowane dotąd single projektu WINDRAP!Orchestra, „Znamy się tak krótko” (z udziałem Marii Sadowskiej, Liroya i No Logo), „Malkontent” (z udziałem Abradaba, Rahima i Kleszcza) oraz „Luksus” ( z udziałem Dagadany i Łony) udowadniają, że odwaga w mieszaniu pozornie odległych muzycznych światów popłaca. Album „WINDRAP!Orchestra” ukazał się 22 kwietnia.

Album „WINDRAP!Orchestra” jest już dostępny w serwisach cyfrowych: https://e-muzyka.ffm.to/nodwindraporchestra

Album jest dostępny w sprzedaży w sklepach sieci Empik i na empik.com: https://www.empik.com/windrap-orchestra-narodowa-orkiestra-deta,p1300294070,muzyka-p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s