Krzysztof Herdzin i Robert Majewski – „Heart To Heart” – Muzyczna rozmowa dwóch przyjaciół

Najnowsza płyta Krzysztofa Herdzina nosi tytuł „Heart to Heart”, co można rozumieć jako szczerą rozmowę od serca. 

Krzysztof Herdzin zaprosił do swobodnej wymiany myśli aktywnego od blisko 40 lat, jednego z najwybitniejszych polskich trębaczy – Roberta Majewskiego. Muzycy począwszy od wczesnych lat 90-tych wielokrotnie pracowali ze sobą. W naturalny sposób zbudowali solidną bazę porozumienia i zaufania, więc możliwość dokonania wspólnej sesji nagraniowej okazała się wspaniałą szansą na wzmocnienie łączących ich więzi, na „rozmowę od serca”.

Album jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych.

Utworem promującym wydawnictwo jest kompozycja „New Life”, której można posłuchać między innymi w serwisie YouTube.

Płytę CD z autografami Krzysztofa Herdzina i Roberta Majewskiego, można kupić na stronie KulturalnySklep.pl

Muzyka prezentowana przez duet artystów jest podróżą po gatunkach, nastrojach i przestrzennych fakturach, opartych na ambientowych brzmieniach syntezatorów, długich, filmowych pogłosach i skontrastowanych dynamicznie planach aranżacyjnych, w których istotną rolę odgrywają solowe instrumenty: trąbka, flugelhorn, fortepian i pianino.

Na album „Heart To Heart” złożyło się sześć kompozycji Krzysztofa Herdzina:

1. New Life 

2. Looking Up

3. Mantra G

4. Black Hole

5. Sisyphus

6. At Dawn

Okładkę albumu stworzył Andrzej Pągowski.

Banałem by było przywoływanie dokonań obydwu artystów. Obaj z podobnego pokolenia, obecnie pięćdziesięcioparolatkowie, całe swoje zawodowe życie poświęcili muzyce, obaj niezmiernie szanowani: tak przez środowisko, jak i przez słuchaczy. To co ich różni to fakt, że Krzysztof Herdzin nigdy nie pozwalał się zaszufladkować wyłącznie jako muzyk jazzowy i jest ceniony zarówno w jazzie, jak i klasyce czy muzyce rozrywkowej, natomiast Robert Majewski jazzowi jest wierny, ba! Należy do współczesnych mistrzów polskiej jazzowej trąbki.
I chyba właśnie to zestawienie różnych spojrzeń na muzykę stanowi o sile tej płyty. Bo z jednej strony niewiele jest na tej płycie w muzyce napisanej przez Herdzina typowych dla jazzowej harmonii progresji II-V-I, a z drugiej jazzowy idiom nie znika ani przez chwilę właśnie dzięki barwie trąbki i flugelhornu Majewskiego.
Ta płyta to podróż przez emocje: od intymnego akustycznego duetu po bardziej filmowe i niemal monumentalne w swoim wyrazie utwory. Ale nie brakuje też funkowy’ego zadziora czy spojrzeń w kierunku fusion. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie instrumenty oprócz trąbki Majewskiego oraz gitary basowej Roberta Kubiszyna w utworach „Black Hole” i „At dawn” zostały nagrane przez Herdzina, który słynie z pasji do podejmowania podobnych, a niełatwych przecież wyzwań.

„From Heart to Heart” to przede wszystkim to melodyjne, doprawione jazzem kompozycje, wysmakowane barwy, przestrzeń: obrazy malowane dźwiękami przez wielkich artystów.

Jerzy Szczerbakow

RadioJAZZ.FM/JazzPRESS

Pomysł na płytę narodził się w czasie lockdownu, w 2020 roku i długo czekał na realizację. Krzysztof Herdzin skomponował i zaaranżował sześć utworów, nagrał partie instrumentów klawiszowych, perkusyjnych oraz klarnetu basowego, wykorzystując również brzmienia z bibliotek wirtualnych instrumentów. Robert Majewski zagrał na trąbce i flugelhornie, prezentując zaskakujące i nowe oblicze trębacza na wskroś nowoczesnego, sięgającego po elektronikę i brzmienia typowe dla skandynawskich trębaczy, jak Niels Petter Molvaer, czy Palle Mikkelborg. Gościnnie w dwóch utworach pojawił się Robert Kubiszyn grający na gitarze basowej, który odpowiada również za miks i mastering płyty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s