YANA przedstawia singiel „June” z nostalgicznym video nakręconym na Fuerteventurze

June to trzeci i ostatni singiel zwiastujący debiutancki album YANY, który ukaże się na początku marca 2022. To delikatny, niemal improwizowany utwór na pianino solo, którego charakter doskonale współgra z obrazem stworzonym przez uzdolnioną reżyserkę młodego pokolenia Magdalenę Zielińską oraz operatora Mateusza Kanownika na magicznej Fuerteventurze.

Nostalgiczne brzmienie muzyki spotyka się tutaj z wizją artystyczną twórców obrazu, „June” bowiem przedstawia bardzo konkretną ideę. Według niej, aby w pełni móc cieszyć się obecnością w dany, miejscu, być w pełni tu i teraz, należy całkowicie poddać się chwili, pozwolić samemu sobie się zagubić. „June” to celebracja naszej kruchości i niewinności, pochwała ulotności momentów oraz szukania spokoju w pewnej niestałości, akceptacja własnych porażek i niedoskonałości. 

Melodia tkana przez subtelne dźwięki pianina, w połączeniu z obrazem, ilustruje zarówno niewysłowioną tęsknotę za nieodbytymi jeszcze podróżami, jak i za dobrze znanymi miejscami, w których chcielibyśmy się znaleźć. Stłumione brzmienie instrumentu nadaje utworowi niezwykle intymnego charakteru, pozwala zajrzeć wgłąb siebie i uwolnić skrywane uczucia, dać się całkowicie zagubić.

Utwór ‚Junepowstał pewnego letniego, czerwcowego wieczoru. Uczucia, które towarzyszyły mi w tamtym momencie miały wiele wspólnego z tkliwością, rodzajem rozmarzenia i tęsknoty za czymś nieokreślonym. Myślę, że zarówno muzyka, jak i stworzony do niej obraz, pozwolą odbiorcy poczuć to samo, zagubić się w tej bliskości z samym sobą.” YANA

YANA czyli Joanna Bieńkowska, skrzypaczka, kompozytorka pochodząca z Gdańska, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec; tworzy muzykę łączącą klasyczne instrumentarium: pianino, instrumenty smyczkowe, z elektroniką; do tej pory wydawała swoją muzykę w formie singlowej. Współpracowała m.in. z wokalistką Oly. czy producentem i multiinstrumentalistą MaJLo. Z producentem kryjącym się pod pseudonimem Tjomur, stworzyli cover utworu Ólafura Arnaldsa „We Contain Multitudes”, który docenił i udostępnił sam artysta. Utwory YANY wybrzmiały nie tylko w polskich, ale także zagranicznych rozgłośniach, takich jak berlińskie neoFM / FluxFM czy w jednej z najsłynniejszych amerykańskich rozgłośni z muzyką alternatywną – KEXP. YANA jest także autorką ścieżki dźwiękowej do filmu krótkometrażowego „Miło Mi Cię Poznać” w reżyserii Marianny Korman, który swoją premierę miał  w czerwcu 2021 na festiwalu filmowym  Tofifest w Toruniu.

Link do odsłuchu: https://ffm.to/yana_june

Muzyka: Joanna Bieńkowska / YANA

Mix i mastering: Maciej Milewski

Video

Reżyseria: Magdalena Zielińska

Operator: Mateusz Kanownik

Wystąpiła: Joanna Niemirska

Kolor: Piotr Putko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s