Zuza Wiśniewska i Mariusz Oziu Orzechowski w poruszającej piosence o ludziach na granicy polsko-białoruskiej

W przeddzień Święta Trzech Króli ukazał się niezwykle mocny i zaangażowany utwór ,,Dziś Betlejem w Michałowie”. Zuza Wiśniewska i Mariusz Oziu Orzechowski opowiadają niezwykle tragiczną historię człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Muzycznie utwór nawiązuje do słynnej Naszej Klasy autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

,,Dziś Betlejem w Michałowie” to wiersz Grzegorza Walczaka, umuzyczniony przez Marcina Partykę. Poetycki tekst połączony z prostym rytmem i mocną gitarą składają się na obraz tragicznej sytuacji ludzi opisywanych w utworze. Wielogłos dodatkowo potęguje poczucie niepokoju, smutku i rozczarowania sytuacją panującą na granicy polsko-białoruskiej. Sens tekstu doskonale wybrzmiewa nie tylko dzięki oszczędnej aranżacji, ale również pełnemu zrozumieniu i zaangażowaniu wokalistów.

Jak mówi Zuza Wiśniewska:
,,Kiedy przeczytaliśmy ten tekst od razu chcieliśmy go zaśpiewać. Po odczytaniu ostatniej linijki oboje przez chwilę nie wiedzieliśmy co powiedzieć. Jedyne co nam przyszło do głowy to to, że od razu ukuł nas gdzieś w sercu. W związku z tym nie mogliśmy nie przystać na propozycję Marcina, który zaproponował, żebyśmy go zaśpiewali. Jako, że cała nasza trójka jest bardzo kreatywna i otwarta, praca nad nagraniem piosenki i przygotowaniem wideo zajęła nam raptem kilka godzin. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy stworzyć wspólnie utwór, który jest nie tylko zgodny z naszym gustem, ale przy okazji również porusza społecznie ważny temat.”

Zuza Wiśniewska to pochodząca z Torunia autorka tekstów piosenek, kompozytorka i laureatka wielu pierwszych nagród ogólnopolskich festiwali piosenki. W zeszłym roku wyśpiewała pierwszą nagrody 53. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W tym roku wydała debiutancką płytę autorską ,,Lusterka”, która została bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy. Jej utwory m.in. ,,Zwierciadła” i ,,Litania” były emitowane w wielu stacjach radiowych. Obecnie planuje wydanie kolejnego albumu. Jego premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Mariusz Oziu Orzechowski do hajnowianin, tworzący autorskie piosenki od blisko 20 lat. Ma na swoim koncie m.in. współpracę z Marcinem Partyką w ramach albumu ,,W imię Ojców, Synów i Braci” z tekstami ojca kompozytora, Jana Partyki. Obecnie zbiera pieniądze na wydanie debiutanckiej płyty w ramach projektu Oziu/Sosna, tworzonego przy współpracy z saksofonistą Michałem Sosną. Projekt można wesprzeć tutaj: https://zrzutka.pl/b5fth5

Marcin Partyka to pianista i kompozytor, współpracujący z wieloma polskimi reżyserami (m.in. Ł. Czuj, T. Dutkiewicz, J. Gast, K. Jaślar, G. Gołaszewski, M. Kiljan, A. Klucznik, W. Kościelniak, J. Kukuła, J.J. Połoński). Jako kompozytor i aranżer muzyki teatralnej komponował m.in. dla Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatru Piosenki we Wrocławiu, Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Teatru Rampa w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Teatru Syrena w Warszawie, Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu czy Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Grzegorz Walczak jest prozaikiem, poetą, dramaturgiem, satyrykiem oraz językoznawcą. Przez 26 lat wykładał w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem 9 tomów poetyckich, 5 powieści, a także wielu sztuk teatralnych. Współpracował z Teatrem Witkacego w Zakopanem i z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Przez kilka lat występował w swoich autorskich programach z Wojciechem Siemionem, obecnie z Olgierdem Łukaszewiczem, Henrykiem Talarem i Mariuszem Bonaszewskim Występuje także w kabaretach satyrycznych z Jackiem Fedorowiczem, Markiem Majewskim i Tomkiem Szwedem oraz w programach poetycko-muzycznych ze znaną na świecie multiinstrumentalistką – Marią Pomianowską.

Zuza Wiśniewska:
www.facebook.com/zuzawisniewskamusic

Mariusz Oziu Orzechowski:
https://www.facebook.com/mariuszoziuorzechowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s