THE ROOP – zachwycili na Eurowizji, wrócili z nowym singlem

Po eurowizyjnym przeboju„Discoteque”, który pobił litewski rekord streamów i zgromadził 24 miliony odsłuchów na świecie oraz 14 milionów odsłon na YouTube, dance-rockowo-popowa grupa THE ROOP przedstawia nowy utwór „Ohmygodable”.

Piosenka napisana został w leśnej chacie znajdującej się na terenie narodowego parku Aukstaitija.

Zawsze tam wracam, by dokończyć piosenki. Z dala od cywilizacji i miejskiego zabiegania – mówi Vaidotas Valiukevicius, lider zespołu.

Za sprawą nowego singla muzycy chcą, by ludzie nie przestali się dobrze bawić, by wciąż chcieli odkrywać nowe rzeczy i próbowali czasem spojrzeć na życie, sztukę i siebie samych z innej perspektywy.

Zabawa jest jak najbardziej obecna w towarzyszącym singlowi „Ohmygodable” teledysku, który wyreżyserował Saulius Baradinskas, który nakręcił też klip do „Discoteque”. Wideo inspirowane jest mitem o Pigmalionie, który zakochał się w stworzonej prze siebie rzeźbie.

Myślę, że mit o Pigmalionie ma ogromne przełożenie na współczesne czasy, ponieważ żyjemy w świecie mediów społecznościowych, w których tworzymy własne internetowe „rzeźby”, mając nadzieję, że będą lubiane, akceptowane i ważne. Oczywiście to ludzka rzecz. Myślę, że każdy z nas ma w sobie coś z Pigmaliona. Cały klip jest rodzajem mitu i snem, który rozgrywa się wśród wielkich dzieł sztuki – wyjaśnia Baradinskas.

Tytuł piosenki to nowe, rzadko pojawiające się słowo określające osobę lub zjawisko, na które reagujemy okrzykiem „Oh My God”. W wideo widzimy słynne dzieła sztuki, które otrzymują współczesny kontekst. Myślę, że ten klip jest naprawdę „ohmygodable” – dodaje Valiukevicius.

Cały teledysk został nakręcony jednym ujęciem, jedną kamerą, a potem uzupełniony animacjami z Meinart Animation Studio. Jeden z posągów wyrzeźbił uznany litewski artysta, Donatas Jankauskas-Duonis.

Na planie muzykom THE ROOP towarzyszyli tancerze Migle Praniauskaite i Marijanas Staniulenas, którzy po konkursie Eurowizji dołączyli do koncertowego składu zespołu.

Grupa THE ROOP powstała w Wilnie, na Litwie w 2014 roku z inicjatywy wokalisty Vaidotasa Valiukeviciusa, perkusisty Robertasa Baranauskasa i gitarzysty Mantasa Banisauskasa. Nazwa pochodzi od staroangielskiego słowa, które oznacza „krzyczeć”, „robić hałas”.

Zespół zyskał rozgłos, biorąc udział w selekcjach do Międzynarodowego Konkursu Eurowizji w 2018 roku, gdzie ich piosenka „Yes, I Do” zajęła 3. miejsce. W 2020 roku zostali wybrani by reprezentować Litwę na Eurowizji z utworem „On Fire”, który dziś ma ponad 30 milionów streamów. Chociaż z uwagi na pandemię, konkurs został odwołany, THE ROOP wygrali większość alternatywnych, oneline’owych eurowizyjnych konkursów.

Po sukcesie z 2020 roku, THE ROOP zdobyli 4 statuetki M.A.M.A., czyli litewskich odpowiedników Grammy. W kolejnym roku The Roop reprezentowali Litwę na Eurowizji w Rotterdamie, gdzie z piosenką „Discoteque” zajęli 8. miejsce. Przebój ma dziś 24 miliony streamów 14 milionów odsłon na YouTube. Utwór trafił na listy Global Spotify Chart i Global Shazam Chart. Towarzyszący nagraniu teledysk w ciągu 24 godzin zgromadził milion odsłon, co po raz pierwszy udało się jakiemukolwiek litewskiemu artyście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s