Ten materiał odnajduje się z nami w roli głównej na scenie – OHIO [WYWIAD]

OHIO, czyli Karolina Bzdyra i Krzysztof Demidowski. Ona to wokalistka o przejmującym lirycznym głosie, jest artystką poszukującą a zarazem odważnie kroczącą własną, świadomą ścieżką muzyczną. Od 2018 roku w tej niezwykle miłej dla ucha i poruszającej przesłaniem tekstów wędrówce przez mikroświat poetyckich słów i nut, towarzyszy jej Krzysztof – multiinstrumentalista. On studiował mechatronikę na Politechnice Rzeszowskiej, grywał w zespołach rockowych i dzięki rozmaitym doświadczeniom muzycznym znakomicie odnajduje się w różnych brzmieniach nie unikając w swoich kompozycjach przenikania się estetyk. Dzięki umiejętności gry na wielu instrumentach i zastosowaniu loopera, w pojedynkę wypełnia scenę dźwiękami, które w połączeniu z głosem Karoliny tworzą bardzo ciekawą propozycję muzyczną. Duet bezapelacyjnie wygrał w 2018 roku edycję międzynarodowego konkursu „WSIiZ ma Talent” organizowanego przez WSIiZ w Rzeszowie, jego nagranie gościło na Podkarpackiej Liście Przebojów Polskiego Radia Rzeszów, oraz w Krakowskim OFF Radiu. W 2019 roku pokazali światu ich utwór „Wiatr” w reżyserii Agi Szuścik, wideo dostępne jest w serwisie YouTube. 15.08.2021 ukazał się ich debiutancki album „Początek”, który stworzyli od początku do końca sami. Począwszy od kompozycji, poprzez aranżacje, nagrywanie w domowym studio oraz mix&mastering, skończywszy na zdjęciu okładki, która jest autorstwem Karoliny. O swoich początkach, pracy nad płytą, inspiracjach, planach i marzeniach opowiadają sami Artyści.

M MAG: Od czego zaczęła się muzyczna podróż OHIO prowadząca do pierwszego poważnego przystanku, jakim jest wydanie albumu „Początek”?

Karolina: Nasza historia jest dość zabawna, zaczęliśmy ją od  całkowitej niewiedzy na temat tego co nam w duszach gra nawzajem i w takiej niewiedzy na pierwszej próbie powstało „Ile Jeszcze”. Mimo, że wcześniej znaliśmy się i zdarzało się nam widywać wraz z naszymi wspólnymi znajomymi. Osobiście nie mogłam sobie wyobrazic, że w promieniu 10 km jest ktoś, z kim będę patrzeć w jednym kierunku zawodowo i życiowo.

M MAG: Jak wygląda wasza hierarchia twórcza – pierwsze powstają teksty, czy melodie?

Krzysztof: Przeważnie wygląda to tak, że teksty i muzyka w postaci pojedynczych loopów lub riffów powstają osobno. Następnie gdy się spotkamy na próbie łączymy te nasze pomysły w jedną całość.

M MAG: Wasze utwory to genialna przeplatanka akustycznych dźwięków z wysublimowaną elektroniką i idealnie korespondującymi z tym wokalami. Decydujecie razem o warstwie aranżacyjnej?

Krzysztof: Wstępną aranżacją głównie zajmuję się ja, ale ostatecznie o tym co zostaje w utworze, a co nie decydujemy razem.

M MAG: Patrząc przez pryzmat tego co sprzedaje się w mainstreamie teksty utworów OHIO są poniekąd wyjątkowe i odważne ponieważ skupiają się na rzeczach ważnych, dotykając takich tematów jak choćby obawy dotyczące środowiska, bezdomności zwierząt, czy ludzkiego cierpienia. Do tego nie można im zarzucić ani przeładowania metaforami ani bylejakości. Skąd to wyważenie i wrażliwość?

Karolina: Moja praca nad tekstem do „Początku” wyszła prosto ze mnie, ona się wylała w ciągu kilku minut  – nie wiem skąd i jak. Myślę, że mogę potraktować to jako autoterapię. Poruszana problematyka tkwiła chyba we mnie przez cale życie i nie pozwalała mi spokojnie zasnąć, zajrzałam bardzo głęboko do wnętrza. W tym momencie na pewno pracując nad kolejnym materiałem jestem już inną osobą i inaczej chcę pracować. W warstwę tekstową „Początku” nie chciałam ingerować, dopisywać, zmieniać, choć czasem jest uboga, dziwaczna i „ciężka” to właśnie taka ma być . To jest bardzo dziwaczny album. Potrafię o tym mówić z dystansem i nazywać rzeczy po imieniu. On mnie zadziwia, szokuje i podoba mi się ten poszukiwawczy mix, który stworzyliśmy.

M MAG: Wracając jeszcze do „głównego nurtu”, nie obawialiście się debiutu „pod prąd”?

Karolina: Odczuwamy to w tym momencie, choć widzimy jakie są reakcje po naszych koncertach i ten materiał odnajduje się z nami w roli głównej na scenie, to nam daje wiarę w to, że to jest trudny debiut ale jesteśmy w nim całymi sobą i robimy swoje rzeczy dalej nie zważając na to, czy przybyło nam słuchaczy, czy nie. Osiągnęliśmy ćwierćwiecze i zajmujemy się tym, co powinnismy byli robić zawsze wcześniej, i nie zastanawialiśmy się, czy ktokolwiek będzie słuchał „Początku”, bo zrobiliśmy to dla siebie aby dać nowe życie w postaci krążka temu materiałowi.

M MAG: Główne źródło inspiracji OHIO?

Karolina: Osobiście nie potrafię skojarzyć sobie naszego albumu z żadnym innym, ani tym bardziej skojarzyć nas z innymi artystami. Słucham i uwielbiam Natalię Przybysz, Kasie Lins, Ralpha Kamińskiego… tematyki poruszanej w albumie również nie planowałam ani się nią nie inspirowałam z innych źródeł – tak jak mówiłam wcześniej. Jedynie w utworze „Bez oddechów” zainspirowałam się Ewą Pac – Majkut (moją trenerką wokalną) i jej utworem „Ogień” .

Krzysztof: Jeśli chodzi o inspiracje muzyczne to nie jestem w stanie określić czym się inspiruję. Muzyka której słucham zmieniała się na przestrzeni lat, a mój gust muzyczny ewoluował. Z pewnością wiele utworów, których słuchałem posłużyły jako inspiracja do skomponowania moich własnych, lecz było to moim zdaniem nieświadome.

M MAG: Lepiej nie być niż milczeć?

Karolina: Jak to śpiewała Ewa Pac „cisza to też jest dźwięk”, czasem poprzez milczenie powstaje mnóstwo niepotrzebnych niedomówień, rozterek, smutku, kreujemy przeróżne opcje w głowie, które najczęściej są tylko wytworem wyobraźni często nieprawdziwym, zabiera nam to czas i energię.

M MAG: Jak nie dać sobie wybić z głowy dobrych myśli?

Karolina: Chodzi głównie o lęk, należy go oswoić, pisząc Wiatr nie wiedziałam jeszcze tego, waliłam głową w mur. Walczyłam z wiatrakami.

M MAG: Ziemia nie wybaczy straconych kroków i czynów?

Karolina: Nasze życie powinno być nie tylko wygodne dla nas samych, żyjemy, ruszamy się nie robiąc często niczego więcej  dla środowiska.

M MAG: Ilu Artystów, tyle opinii – pandemia ułatwia pracę nad płytą, czy raczej utrudnia ten proces?

Krzysztof: Początkowo na pewno ułatwiła ze względu na to,  że świat poniekąd zwolnił i mieliśmy więcej czasu aby pracować nad albumem. Teraz natomiast jest trochę gorzej, gdyż przez pandemię jest mniej okazji aby ten nasz materiał zaprezentować publicznie.

M MAG: Czy są planach OHIO koncerty promujące „POCZĄTEK”?

Karolina: Zagraliśmy od sierpnia trzy koncerty, myślę że było to dobrym początkiem . Ale chcemy więcej…

M MAG: Wasz „POCZĄTEK” jest wybitnie dobrym początkiem –  dojrzałe i bezpretensjonalne teksty, wpadające w ucho melodie i mające w sobie coś szlachetnego aranżacje. No i ten czarujący wokal! Wszystko to sprawia, że chce się tego słuchać jeszcze raz, i jeszcze raz w poszukiwaniu kolejnych smaczków. Gratuluję! Czego możemy Wam życzyć?

Krzysztof: Tego aby świat nas dostrzegł 🙂

Karolina: Chcielibyśmy czuć się potrzebni sobie samym nawzajem, a przede wszystkim świadomym odbiorcom.

M MAG: W takim razie trzymamy za to mocno kciuki! Dzięki za rozmowę 🙂

Rozmowę przeprowadziła Beata Ejzenhart

Link do zakupu albumu: www.ohiomusic.pl

ILE JESZCZE

WIATR

NIE O TOBIE

OHIO w social mediach

FB: https://www.facebook.com/OHIOmusicOHIO

IG: https://www.instagram.com/ohiomusicohio

YTB: https://www.youtube.com/c/OHIOmusicOHIO

www.ohiomusic.pl

POCZĄTEK streaming party:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s