Białoruski post-punk, wino i gry planszowe nie dla dzieci w nowym singlu Leskiego „Planszówki”

Najnowszy singiel Leskiego – “Planszówki” to piosenka o intymnych wieczorach spędzonych przy ulubionych grach i zmysłowej muzyce, kiedy wszyscy już śpią.

„Reguły w tradycyjnych grach towarzyskich są proste i przewidywalne. Trudniej jest w relacjach damsko-męskich. Tutaj nie rzucasz kostką, a zasady zmieniają się szybciej niż pierwsze okrążenie” – uśmiecha się Leski.

 „Zależało mi na zbiorze abstrakcyjnych symboli ubranych w prostą animację. Od razu pomyślałem o Jędrzeju Guziku, z którym pracowałem już przy kilku projektach, np. klipie do utworu „Bliżej”, opartym, właśnie o metaforyczne detale. Umówiliśmy się, że będzie to równie prosta i pikantna narracja jak proste i pikantne powinny być relacje między mężczyzną, a kobietą. Chciałbym, aby chociaż 10% oglądających zwróciło uwagę na szczegóły w tekście, ale też w animacji, którą stworzył Jędrzej. Nadal mamy tam sporo niedopowiedzeń, ale dopóki nie wszystko jest jasne, kostka nadal jest w grze – mówi Leski o utworze „Planszówki”. 

Co ciekawe, Leski nie wszedł do studia z gotowym tekstem. – „Dzieci kiedyś zapytały, po co piszę teksty, skoro mogę je mówić. Ten niepozorny zryw wziąłem bardzo serio i tak zacząłem po prostu stawać przed mikrofonem, bez kartki” – dodaje.
 
„Planszówki” pochodzą z  trzeciego studyjnego albumu Leskiego o symbolicznym tytule „Supersam”. Wydawnictwo zapowiedziały cztery single – „Nie chcę zmieniać nic”„Supersam”„Chiny” oraz „Składak”, które pokazały, że artysta wraca do muzycznych korzeni, zostawiając jednocześnie miejsce na eksperymenty. Leski opisuje w tekstach codzienność, pokazując, że czasem w najbardziej zwyczajnych sytuacjach (np. podczas zakupów w sklepie) mogą rodzić się najgłębsze refleksje.
 
„SUPERSAM” to intymny i szczery album, który jest efektem nie tylko pandemicznych doświadczeń i przymusowej izolacji ale również ukłonu w stronę wspomnień z dzieciństwa. Leski cały album, stworzył w swoim domowym studio. Jest on nie tylko autorem tekstów i warstwy muzycznej, ale odpowiada również w całości za jego produkcję. Roi się w nim od charakterystycznych dla niego neo-folkowych dźwięków, połączonych z elektronicznymi beatami i synthpopowymi melodiami. 

POSŁUCHAJ UTWORU „PLANSZÓWKI”

POSŁUCHAJ PŁYTY „SUPERSAM”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s