Skoro zamknąć giganta sceny w domu… Dariusz Kozakiewicz – jubileuszowy album „Krokodyl”

1 października 2021 roku w serwisach streamingowych oraz dobrych sklepach muzycznych pojawiła się płyta „Krokodyl”, jako bonus na płycie debiut… Dariusza Kozakiewicza, jako wokalisty!

Dwa jubileusze, dwie płyty

Czy Dariusz Kozakiewicz jest najlepszym polskim gitarzystą? Odpowiedzi na to pytanie nie udzieli nawet dwupłytowy album Dariusza Kozakiewicza „Krokodyl”, który będzie można kupić już od 1 października 2021 roku.

Z faktami się nie dyskutuje! Kozakiewicz właśnie świętuje 70. urodziny i jubileusz 50. lat pracy artystycznej. I odkąd notowany jest w różnego rodzaju zestawieniach, rankingach, listach, jego nazwisko plasuje się zawsze w górze tabeli.

To prawdziwy gigant polskiej sceny rockowej. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentalistów, wyjątkowym gitarzystą i znakomitym kompozytorem.

Kiedy polski rock ’n’ roll nabierał rozpędu, Dariusz Kozakiewicz już był jego ważną częścią. Zaczynał w warszawskich klubach „Stodoła” i „Medyk”. Tam grywał z grupami FATUM i PIĘCIU. W tym drugim zespole zetknął się z Tadeuszem Trzcińskim i Krzysztofem Dłutowskim, dzięki którym genialne brzmienie, wspaniałe solówki i mocne riffy Darka wypełniły utwory kultowej dziś płyty „Blues” zespołu BREAKOUT.

Chwilę później dołączył do grupy TEST, która dzięki Kozakiewiczowi kompletnie zmieniła swój charakter, idąc zdecydowanie w stronę hard rocka. Do dziś uważa się TEST za prekursora tego gatunku w Polsce.

W połowie lat 70. XX wieku Dariusz Kozakiewicz był już muzykiem o wyjątkowej renomie, a z jego możliwości zaczęli korzystać niemal wszyscy polscy artyści, niezależnie od uprawianej stylistyki.

Kozakiewicz miał szczęście do wielkich zespołów, a te miały szczęście, że muzyk do nich dołączał. W 1997 roku stworzył z Jackiem Krzaklewskim duet gitarowy zespołu PERFECT. W zespole był nie tylko wybitnym instrumentalistą, ale także kompozytorem wielu przebojów. Skomponował także ostatni singiel PERFECTu, pt.: „Głos”, piękny finał tej niedokończonej historii.

Wydawany właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia dwupłytowy album Dariusza Kozakiewicza „Krokodyl” jest jedynie kompromisem wobec tego, co można by zaprezentować na pięciu, a nawet dziesięciu płytach.

Płyta pierwsza, to kompozycje Kozakiewicza wykonane i zaśpiewane przez Annę JANTAR, Marka PIEKARCZYKA, Natalię SIKORĘ, Patrycję MARKOWSKĄ oraz zespoły ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI, TEST i oczywiście PERFECT.

Na drugiej płycie słyszymy niezapomniane riffy i partie solowe, które Kozakiewicz wykonał w utworach wykonywanych przez zespoły BREAKOUT, AIR CONDITION, HOMO TWIST, a także Ryszarda RYNKOWSKIEGO, Grzegorza MARKOWSKIEGO, czy Wojciecha KORDĘ.

To pierwszy album wydany pod nazwiskiem Dariusza Kozakiewicza i piękne podsumowanie jego 50. lat na scenie i w studiach nagraniowych, zwieńczone skomponowanym przez niego w 2021 roku utworem, pt.: „To nie żart”, w którym Darek debiutuje… jako wokalista!

Smartlink: https://bfan.link/krokodyl-50-lat-na-scenie

Tracklista

CD 1: – Dariusz Kozakiewicz – kompozytor

 1. PŁYŃ POD PRĄD – TEST
 2. TAK DOBRZE MI W BIAŁYM – ANNA JANTAR
 3. DAR – PERFECT
 4. HENIO NA WCZASACH – DARIUSZ KOZAKIEWICZ
 5. RAZ PO RAZ – PERFECT
 6. W OGNIU – NATALIA SIKORA
 7. ŻÓŁW NA GALAPAGOS – TEST
 8. LUDZIE NIEPOWSZEDNI – PERFECT
 9. ODNAWIAM DUSZE – PERFECT
 10. NARODZINY KAROLINY – DARIUSZ KOZAKIEWICZ
 11. INNA JEST NOC – TEST
 12. MIĘTOWY SMAK DOBRYCH DNI – PERFECT
 13. CORAZ MNIEJ – PATRYCJA MARKOWSKA
 14. KULA – NATALIA SIKORA
 15. TESTAMENT –  MAREK PIEKARCZYK
 16. HULAJ DUSZA  – ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI
 17. DOBRE DNI – PERFECT
 18. WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS – PERFECT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s