Kuba Kawalec „Ślepota”

Dziś premiera pierwszego, solowego albumu Kuby Kawalca – wieloletniego lidera zespołu Happysad. Płycie „Ślepota” towarzyszy singiel o tym samym tytule i wyjątkowy klip. Do współpracy przy debiutanckim materiale Kuba zaprosił wieloletniego przyjaciela Patryka Kienasta oraz duet produkcyjny Arka Koperę i Mariusza Obijalskiego.

fot. materiały prasowe

Kuba Kawalec – rocznik ’78, wokalista, muzyk, autor tekstów i kompozytor, wieloletni lider zespołu Happysad. Razem z macierzystym projektem wydał między innymi 3 platynowe i 4 złote płyty, sprzedał ponad ćwierć miliona fizycznych nośników, zagrał blisko 1500 koncertów, a liczba odtworzeń ich piosenek zarówno w serwisie Tidal jak i Spotify przekracza 100 milionów.

Po 20 latach spędzonych w Happysad, wychyla się ze swojej strefy komfortu, proponując solowy album zatytułowany „Ślepota”. Płyta to 10 piosenek, które powstały i zostały zarejestrowane w trakcie pandemicznej przerwy w warszawskim studiu Black Kiss Records. Materiał został nagrany we współpracy z wieloletnim przyjacielem Kuby – Patrykiem Kienastem (Mjut) oraz dwójką producentów Arkiem Koperą (Black Kiss Records) i Mariuszem Obijalskim (m.in. Fisz Emade Tworzywo, Albo inaczej).

W tekstach Kuba postanowił skupić się na społeczeństwie i jego aktualnych bolączkach. Jak twierdzi materiał jest nieprzewidywalny, gęsty emocjonalnie i choć na wskroś nowoczesny, to z pełnym szacunkiem do klasycznej formy zarówno brzmienia jak i konstrukcji.

Kuba Kawalec o singlu „Ślepota”:
Ślepota to brzydkie słowo – twarde, chropowate. Trochę jak nazwa kapeli punkowej. Przywodzi na myśl raczej czerń, pustkę, bezradność. Dla mnie Ślepota w wymiarze tej piosenki, ale i w wymiarze całej płyty, to przekornie nadmiar światła, równie bolesny co jego brak, ale w jakiś sposób motywujący i dający siłę. Czuję, że tę ślepotę da się ujarzmić, oswoić i ruszyć do przodu, pomimo ciężaru przeszłości. 

Kuba Kawalec o albumie „Ślepota”:
Zaczęło się niewinnie od towarzyskiego spotkania, które bardzo szybko przerodziło się w twórczy ferment. Z początku osią porozumienia były nasze osobiste historie, lecz z czasem covidowa rzeczywistość coraz mocniej zaczęła odciskać się zarówno w kompozycjach jak i tekstach. Dla nas całość tworzy niejako soundtrack do tak zwanego roku ZOZO.Jak przyznaje Kuba:gdyby nie przerwa wywołana pandemią, ten album zwyczajnie by nie powstał. Pełno na nim refleksji i emocji wywołanych „zatrzymaniem się świata”. To płyta w dużej mierze o mnie, ale i o nas, ludziach oddalających się od siebie w coraz szybszymi tempie. Jest to z pewnością album pełen niepokoju i troski o kondycję społeczeństwa. Te niepokoje mają swoje odbicie w tekstach, ale też w muzyce – nieprzewidywalnej i niepokornej, nowoczesnej i klasycznej jednocześnie. Jak podkreśla autor materiału – nic tu nie było planowane, ani zamierzone, więc proszę się przygotować na podróż w nieznane i nieoczywiste. Bez map ani wskazówek. 

Tracklista:
1. Wózek z gruzem
2. Czarnobyl
3. Koty
4. Zdechłam feat. Ana Andrzejewska
5. Ślepota
6. Tsunami
7. Serum
8. Ziarna
9. Siódme piętro feat. Anna Leonowicz
10. Lecimy

Album dostępny w serwisach streamingowych:
https://KayaxMusic.lnk.to/KubaKawalecSlepotaAlbum

Album do kupienia na stronie:
https://www.sklepzmuzyka.pl/pl/p/Kuba-Kawalec-Slepota-CD-z-autografem-/598

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s