Damian Ukeje „Bez imienia” – projekt Poeci +

Projekt Poeci+ powstał w wyniku twórczego wykorzystania okresu pandemii. Jednym z pomysłodawców jest Damian Ukeje, który skomponował muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pierwszym zwiastunem projektu jest utwór Bez imienia, który został zarejestrowany w większym składzie instrumentalnym.

Pomysł na projekt zrodził się z przypadku w ramach materiału przygotowywanego przez Damiana Ukeje na specjalny koncert organizowany przez wytwórnię yMusic. To wtedy Damian sięgnął po twórczość K.K. Baczyńskiego i po przeczytaniu m.in. utworu Bez imienia uznał, że jest to tekst, do którego chce napisać muzykę.

Zawsze miałem słabość do mrocznych tekstów, nasyconych mocnymi wyrazistymi metaforami. Taki właśnie jest wiersz „Bez imienia”. Poezję Baczyńskiego bardzo cenię. Jego pióro jest mi bliskie a fraza oraz styl są niezwykle wdzięczne i inspirujące do pisania kompozycji. Czytając Chwilę komponowałem w czasie rzeczywistym. To było dziwne doświadczenie, gdyż zazwyczaj kompozycja idzie w parze z pisaniem tekstów. W tym wypadku tekst już był. W aranżacjach pomógł mi zdolny kolega Miłosz Oleniecki, dzięki któremu praca nad warstwą muzyczną była łatwiejsza i przyjemniejsza. – mówi Damian Ukeje.

W projekcie Poeci+ wzięli również udział: Tymon Tymański, Michał Limboski oraz Michał Sołtan. Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Damian Ukeje: wokalista, autor tekstów, kompozytor.

W 2011 roku wziął udział w pierwszej edycji programu The Voice of Poland, występując w drużynie Nergala. Jego charakterystyczny głos pomógł mu zaskarbić sympatię widzów i zapewnił wygraną. Rok później ukazał się jego debiutancki album, który zajął III miejsce w plebiscycie Antyradia na Płytę Roku 2013 i zapewnił nominację do Fryderyków 2014 w kategorii Debiut Roku.

Kolejna płyta „Uzo” ukazała się w 2016 roku. Tytuł pochodzi z języka nigeryjskiego, a dokładnie z dialektu Igbo i oznacza „Drogę”. Motywem przewodnim albumu jest podróż, wewnętrzne przemiany, a wykorzystanie nazwy w rodzimym języku ojca artysty jest pięknym podsumowaniem przebytej drogi.

„Uzo” streaming party:

FB: http://www.facebook.com/damianukeje
Instagram: https://www.instagram.com/damian_ukeje/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s