Kadabra Dyskety Kusaje “Spryjme za son”

Kadabra Dyskety Kusaje to jeden z najciekawszych projektów reprezentujących eksperymentalno-elektroniczne brzmienia. Polsko-ukraiński duet po dłuższej przerwie powraca z nowym singlem zatytułowanym “Spryjme za son”, który jest pierwszą zapowiedzią debiutanckiego albumu zespołu. Krążek ma ukazać się jeszcze w tym roku. Do utworu powstał również teledysk we współpracy z Jakubem Żwirełło, połówką duetu Wczasy.


„Kiedy w marcu 2020 roku pandemia rozszalała się w Polsce na dobre i wszyscy mieliśmy bardzo dużo czasu, zacząłem czytać „Filar i podporę Prawdy” Pawła Florenskiego. Lektura ta sprawiła, że co noc nawiedzały mnie bardzo sugestywne sny. Klip do „Spryjme za Son” jest w dużej mierze próbą ekranizacji tych snów. Sam utwór powstał jednak znacznie wcześniej – progresja akordów wykorzystana w zwrotce to moja osobista „złota progresja”, pasująca zawsze i wszędzie do wszystkiego. Przez długi czas była ona zawieszona w mojej głowie i w palcach, nie mogąc znaleźć dla siebie odpowiedniego domu. W końcu nagrałem ją na Farfisie, naszych nadwornych organach elektronowych, również z Farfisy dodałem sekcję rytmiczną, będąca czymś pomiędzy muzyką juke a bossa novą. Potem spotkaliśmy się w studio z Mariyą, pierwszy raz po długiej przerwie i po kilkudziesięciu minutach mieliśmy gotową linię wokalu i basu, a także finałowe solo. Trzon kompozycji powstał stosunkowo szybko, jednak zanim doprowadziliśmy utwór do stanu ostatecznego, którym się teraz dzielimy, minęło jeszcze sporo czasu. Dlatego mogę śmiało powiedzieć, że jest to najdłużej dojrzewający z naszych utworów. Zbiega się w nim wiele różnych inspiracji i stylistyk, ale koniec końców jest to po prostu kurortowy dream pop. Czyli innymi słowy – moja wymarzona piosenka na lato” – mówi o utworze Michał Szczepaniec.

Jest to piosenka o tym, jaką moc ma muzyka i twórczość, gdy chcemy się podnieść nad codziennością. O tym, że twórczość pozwala nam obudzić się i zobaczyć, co jest naprawdę dla nas ważne, przenieść się w błogi świat fantazji i napełnić nasze życia nowym sensem – mówi o utworze sama wokalistka, Mariya Mavko.

“Spryjme za Son” to pierwsza piosenka promująca debiutancki album duetu Kadabra Dyskety Kusaje. Nieprzypadkowo pierwsza, ponieważ chronologicznie jest to pierwszy utwór, który zespół nagrał po wznowieniu działalności w 2018 roku.

Duet dalej eksploruje brzmienia string maszyn i kurortowych aranżerów z lat 70tych. Zawiła struktura harmoniczna zwrotki napędzanej szalonym rytmem w tempie 167bpm, płynnie przechodzi w prosty i zrelaksowany refren. Całość wieńczy delikatna solówka klawiszowa Mariyi, pod którą Michał przygrywa na congach. Za klip odpowiada Jakub Żwirełło, połówka duetu Wczasy. W teledysku, oprócz Mariyi i Michała, wystąpił również Michał Wdowikowski aka Młody Junak, wcielając się w rolę Psa. Klip nakręcono we Wrocławiu w sierpniu 2020 roku. 

BIO

Kadabra Dyskety Kusaje to polsko-ukraiński duet elektroniczny, który zawiązał się pod koniec 2015 roku. Tworzą go Michał Szczepaniec (wrocławski multiinstrumentalista i producent, współtwórca projektu Gaijin Blues, członek Wrocławskiej Orkiestry Improwizowanej, mający na koncie występy z takimi artystami jak EABS czy Oxford Drama), oraz Mariya Mavko, pochodząca ze Lwowa wokalistka i flecistka, weteranka lwowskiego podziemia. Swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Simplex zespół wydał w 2019 roku nakładem Seszele Records. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem wśród krytyków i słuchaczy. Promujący EPkę singiel Kadara był wielokrotnie odtwarzany na antenie Trójki, cała EPka doczekała się również bardzo pozytywnej recenzji w Gazecie Magnetofonowej. W 2020 roku zespół został nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Na koncie mają występy w ramach Sofar Sounds, licznych serii koncertowych polskiej sceny niezależnej (Laboratorium Stereo, Unicorn Bookings), występowali u boku takich zespołów jak Enchanted Hunters i Wczasy. Muzyka duetu to połączenie folkowej wrażliwości z bajkowo-oniryczna elektroniką. Kompozycje tworzone przez Michała i Mariyę łączą w sobie popową chwytliwość i prostotę z eksperymentalnymi rozwiązaniami i progresywną  strukturą. Na żywo zespół tworzy płynną muzyczną narrację, pełną zmian tempa i nastrojów, obfitującą w momenty nieskrępowanej improwizacji. Debiutancki album długogrający duetu ukaże się jesienią roku 2021. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s