Nie-Bo „Pół człowiek, pół pies”

„Pół człowiek, pół pies” to pierwszy singiel promujący najnowszy album Roberta Lubery z zespołem Nie – Bo, który ukaże się wiosną 2021 roku. Do piosenki został teledysk zarejestrowany w wersji live.

Premierowy utwór “Pół człowiek, pół pies” pokazuje jak ważna jest artystyczna symbioza wszystkich muzyków biorących udział w nagraniu kompozycji. Nie – Bo to żywy organizm, który wzajemnie reaguje na siebie, nie ograniczając się wzajemnie w żaden sposób. Tak doskonałe zgranie Roberta Lubery i bandu potwierdza znaczącą wartość tej piosenki. Do tego dochodzi rasowe, dosyć mocno zarysowane brzmienie, które z dojrzałym głosem wokalisty prezentuje się doskonale. Przy tym zachowano melodię, stanowiącą istotę samą w sobie w tym na pozór niewspółczesnym klimacie utworu.

Rockowa stylistyka została przełamana odrobiną bluesowej konwencji i nieco niszowym, alternatywnym (i jakże interesującym) “zgrzytem” poszczególnych instrumentów. Niemniej siła wyrazu tej kompozycji niweluje jakiekolwiek bariery związane z jej odbiorem. Świetne dopracowane całości zasługuje na dodatkową uwagę, a wersja live utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z czymś niezwykle ważnym. Aż chciałoby się zasmakować ich muzyki na żywo, co jest faktycznym sensem tworzenia tak niebanalnej twórczości.

Na premierowej płycie znajdzie się dziesięć autorskich kompozycji, które powstawały na przełomie kilku lat. Są one opisem wieloletnich doświadczeń Roberta, zbiorem doświadczeń muzycznych dojrzałego faceta. Lubera w swoich kompozycjach prowadzi słuchacza przez męski świat.

Nie-Bo:
Robert Lubera – gitara śpiew
Wojtek Famielec – gitara basowa
Józef Rusinowski – perkusja
Sebastian Stanny – saksofon barytonowy
słowa: Michał Chludziński
muzyka: Robert Lubera

Robert  Lubera to polski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer, producent, grający m.in. w zespołach –  Robert Gawliński, Artur Gadowski, Maciej Balcar, Róże Europy, Sagittarius, The End, Piotr Nalepa Breakout Tour oraz zespół Nie – Bo, z którymi od lat koncertuje w Polsce i za granicą.

Początek działalności artysty to lata osiemdziesiąte, w których był liderem blues-rockowej grupy Sagittarius. Z tym zespołem został laureatem OMPP 84/85 (odpowiednik dzisiejszego “Idola”). Uczestnik festiwalów: Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu koncert “Debiuty 85”, Blues TOP Sopot, Jesień z Bluesem, Rawa Blues, Jarocin (występ nagrany przez radiową “Trójkę”), a także Muzyczny Camping w Brodnicy.

Utwory “Deszczowy blues” i “Stary jeep” często gościły na antenie krajowych stacji radiowych, a także znalazły się na pierwszym miejscu listy przebojów Uniwersytetu Columbia w USA. Sagittarius występował na wielu koncertach w kraju i poza jego granicami.

Grał między innymi z Tadeuszem Nalepą. W latach dziewięćdziesiątych założył zespół The End. Zespół ten został laureatem pierwszej edycji przeglądu “Marlboro Rock In ’93”, a także był uczestnikiem festiwali: Festiwal Piosenki Polskiej Opole ’90 koncert “Premiery”, Jarocin ’93. Zespół wydał debiutancki album The End i był supportem zespołu Wilki w czasie trasy koncertowej promującej album Przedmieścia. Nagrał również dwa teledyski do utworów “Zaczynam od nowa” i “Inny świat”.

Jako gitarzysta występował w zespole Róże Europy, a w 1993 rozpoczął współpracę z Robertem Gawlińskim. Z liderem zespołu Wilki nagrał płyty Solo oraz Kwiaty jak relikwie. W trakcie czteroletniej współpracy wiele koncertował między innymi w USA, nagrał dwa koncerty telewizyjne, czterokrotnie występował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1997 rozpoczął działalność koncertową w solowym projekcie Artura Gadowskiego. Brał udział w licznych koncertach, programach telewizyjnych, a także poprzedzał solowy koncert gitarzysty zespołu Queen, Briana Maya.

W 1999 napisał muzykę do spektaklu pt. “Błysk rekina” w reżyserii Jerzego Fedorowicza rozpoczynając tym samym współpracę z Teatrem Ludowym w Krakowie[. Spektakl ten do tej pory oglądało osiemdziesiąt tysięcy widzów. Następnym teatralnym przedsięwzięciem była “Minnesota Blues”. To napisana przez legendarnego lidera Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego autobiografia. Spektakl z muzyką graną na żywo przez zespół Roberta, Nie-Bo, oglądało dwadzieścia tysięcy widzów.

Skomponował i nagrał piosenkę do filmu Krugerandy, z Maćkiem Stuhrem w roli głównej. Ma również na swoim koncie udział w filmach “Anioł w Krakowie” i “Zakochany Anioł” a wraz z zespołem Nie-Bo w serialu telewizyjnym “Majka” (TVN).

Jako lider krakowskiej grupy Nie-Bo koncertował u boku m.in. Piotra Nalepy, Macieja Balcara, Eweliny Flinty, Krzysztofa Zalewskiego, Macieja Maleńczuka czy The Liam MacMhurri Band.

W 2007 roku rozpoczyna współpracę z Piotrem Nalepą w projekcie Potr Nalepa Breakout Tour . To ponad dwieście koncertów pamięci Tadeusz Nalepy i Miry Kubasińskiej zagranych między innymi w USA Austrii Niemczech Czechach. Jeden z nich odbył się w studiu koncertowym Polskiego Radia i był transmitowany na antenie “Trójki”

W 2011 koncertował z zespołem Nie-Bo wraz z Maciejem Balcarem promując jego najnowszą płytę “Ogień i woda” oraz w 2012 album “Live Trax 12”. 27 grudnia 2011 z okazji 50-lecia nadania praw miejskich zagrał w Nowej Dębie benefisowy koncert zespołów Sagittarius, The End i Nie-Bo. Album z tego koncertu (DVD+CD) został wydany w grudniu 2012. W roku 2016 nagrywa płytę z zespołem Sagittarius pt: “Sagittarius Blues Rock Band” której premiera odbywa się w Chicago .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s