CLICKS „I Dream”

Łódzki projekt kierowany przez Wojtka Króla zapowiedział premierę albumu „G.O.T.H.”. Pierwsza od 5 lat płyta Clicks ukaże się 16 kwietnia nakładem niemieckiej wytwórni Dependent.

Frontman CLICKS – kr-lik – wkręcił swoją publiczność: jak złośliwy prowokator pozwolił fanom uwierzyć w radykalny zwrot ku gotyckim, gitarowym brzmieniom. Jego przedpremierowe wideo do utworu „I Dream” utrzymane jest w estetyce Blair Witch Project. Mroczna postać przemierza w nim ponury las przy akompaniamencie gotyckich dźwięków. Dopiero w ostatniej, ironicznej scenie okazuje się, że bohater zbiera grzyby.

„I Dream (Is This New Clicks? Mix feat. Dominik Ignacik)”

W klasycznym dla gotyckiej sceny, mrocznym stylu utrzymana jest także okładka drugiego albumu CLICKS – „G.O.T.H”. Stylizowana czcionka, rzędy nagrobnych krzyży, prawdziwe przedawkowanie „gotyckiego kvlt”, które w wydaniu CLICKS wydaje się nieco podejrzane. To kr-lik po raz kolejny puszcza wodze fantazji i daje ujście swojemu nikczemnemu poczuciu humoru.

„G.O.T.H”, temat przewodni tego albumu to właściwie skrót od „Getting Old, Tired and… „ („Stając się starym, zmęczonym i…). To gruntowna, poważna i pełna szacunku próba retrospekcji dawnej kultury młodzieżowej, którą na przestrzeni ostatnich dekad wyraźnie przyprószyła siwizna. Piosenkę „Every Bloated Muscle” można w tym kontekście odczytać jako żartobliwy hołd dla klasycznego utworu EBM – NITZER EBB – „Murderous”, słuchanego 30 lat później. Ta artystyczna autoironia pozwala nam ujrzeć słynnego słonia w salonie: co dzieje się z bohaterami tej sceny, którzy od dawna nie są już młodzi? Kiedy kultywowana depresja, młodzieńcza tęsknota za śmiercią muszą ustąpić miejsca rodzinie i dzieciom i pracy w korporacji? „G.O.T.H” to mocna odpowiedź na to pytanie. Nie wyrzekając się swoich korzeni w środowisku EBM, CLICKS czerpie z electro-clashu i minimal dance, jednocześnie dzielnie kłaniając się takim zespołom jak ANTHONY ROTHER czy GUI BURATTO. Ta „nowa” łatwość komponowania rodzi ekscytujące muzyczne hybrydy, takie jak: „First World Problems”, „I Dream” czy „Mr. Nevergonnabe”.

Radość z eksperymentowania, doskonały dźwięk i poczucie humoru łączą się na płycie w nonszalancką całość. W rezultacie „G.O.T.H” to płyta, która zabrzmi równie dobrze w domu, samochodzie jak i na klubowym parkiecie. Z prześmiewczej strategii wprowadzania odbiorcy w błąd, wyłania się nowoczesny i niepowtarzalny album. CLICKS z błyskiem w oku zwraca się do samozwańczych obrońców stylu, którzy blokują wszelkie zmiany w EBM. Niemal od niechcenia, CLICKS katapultuje swój projekt muzyczny w XXI wiek. Oto, jak działa muzyczna samoodnowa. „G.O.T.H” to antyteza wtórności, która nawiedzała scenę EBM przez ostatnie dekady.

„I Dream” (single version)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s